HISTORIA

Hołd dla bohaterów spod Monte Cassino - ,,Za wolność naszą i waszą''

2024-04-15 12:12

W piątkowe popołudnie przy ostrzeszowskim runku zebrał się tłum mieszkańców, którzy przyszli - by być świadkiem historycznej chwili. Na jednej z kamienic powstał mural upamiętniający bohaterów walczących pod Monte Cassino. I to właśnie w piątek ostrzeszowianie mieli okazję zobaczyć go po raz pierwszy - przy melodii ,,Czerwone maki na Monte Cassino''.

To chwila, która na długo zostanie w pamięci - i sercach ostrzeszowian. Na jednej z kamienic przy tutejszym rynku powstał symboliczny mural - poświęcony bohaterom walczącym pod Monte Cassino.

W piątek odbyła się oficjalna uroczystość, podczas której mieszkańcy po raz pierwszy mogli zobaczyć dzieło stworzone przez Janusza Olechnowicza, Sławomira Dembnego i Roberta Bacika.

To przygoda naszego życia, jeśli chodzi o Monte Cassino - o tym mówiliśmy już na wstępie. Dla nas ważne było, by ten ślad po tym, co robimy od dobrych kilkunastu lat był trwały i wpisał się w serca innych mieszkańców, a nie tylko w nasze. Dla nas to wydarzenie na miarę epoki. Jest to pierwszy patriotyczny mural w Ostrzeszowie, drugiego takiego nie ma. Nam, jako pierwszym udało się to zrealizować. Powinniśmy wszyscy być dumni. W tym roku przypada 80. rocznica bitwy o Monte Cassino. Pamiętajmy o tych chłopcach, którzy walczyli za nas wszystkich, jak napisane jest na ich pomnikach we Włoszech - ,,Za naszą i waszą wolność''. Każdy na muralu zobaczy co innego. My przede wszystkim chcieliśmy zadbać o to, by mieszkańcy - nie tylko ziemi ostrzeszowskiej - dowiedzieli się, że w tej wielkiej, ważnej, symbolicznej dla Polaków bitwie, wzięło udział sporo mieszkańców tej ziemi i nie wszyscy stamtąd wrócili. Trójka z nich pozostała już na wieki u stóp klasztoru. To największa ofiara, jaką można złożyć na ołtarzu ojczyzny. Chcieliśmy pokazać tę kartę historii ostrzeszowianom. Dedykujemy ten mural wszystkim - bez względu na to, czy do nich dotarliśmy, czy nie - żołnierzom 2 korpusu. Każdy, bez wyjątku jest upamiętniony w tym muralu - mówią pomysłodawcy Rober Bacik i Sławomir Dembny.

Mural znajduje się na jednej z kamienic przy ulicy Sikorskiego.

W tym roku wypada 80. rocznica bitwy pod Monte Cassino.

QUIZ. II Wojna Światowa. Co o niej wiesz?

Pytanie 1 z 10
W trakcie II Wojny Światowej w amerykańskiej marynarce wojennej służył bratanek:
Źródło: Hołd dla bohaterów spod Monte Cassino - ,,Za wolność naszą i waszą''