gabenin

i

Autor: Policja Ostrów Wielkopolski

Gabenin już PO SŁUŻBIE. Policyjny pies "emeryturę" spędzi u swojego opiekuna [POSŁUCHAJ]

2021-02-09 10:02

Zostało jeszcze pięć innych. Szósty właśnie przeszedł na zasłużoną emeryturę. PIES patrolowo - tropiący o wdzięcznym imieniu GABENIN zakończył właśnie służbę w komendzie policji w Ostrowie Wielkopolskim. Pracował 9 lat. I był kolejnym psem swojego opiekuna - Krzysztofa Bartczaka, który zresztą też - po 38 latach służby- pożegnał się z mundurem.

GABENIN był czwartym psem asp. sztabowego Krzysztofa Bartczaka. Zanim się pojawił, policjant służył z Norbusem, Nortem i Aronikiem.

Ostatnie 9 lat, miejsce przy nim zajmował czarny owczarek o wdzięcznym imieniu GABENIN.

To był pies patrolowo - tropiący. Służył m.in.podczas akcji poszukiwawczych osób zaginionych. Ale nie tylko - mówi opiekun.

Gabenin ma na swoim koncie wiele sukcesów. Pomógł m.in. w poszukiwaniach starszej pani, która miała zaniki pamięci. Znalazł ją trzy kilometry od domu, w polu kukurydzy.

Innym razem doprowadził do miejsca zamieszkania sprawcy kradzieży z włamaniem. Pies wiele razy stawał także w mojej obronie. kiedy zagrażało mi bezpieczeństwo. Mamy za sobą wiele wspólnych patroli czy zabezpieczeń imprez sportowych.

GABENIN idzie na psią emeryturę. Spędzi ją z rodziną swojego opiekuna - mówi opiekun psa asp. sztab. Krzysztof Bartczak

Emeryturę Gabenin spędzi w domu i z rodziną swojego policyjnego opiekuna.

W Komendzie Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim służy jeszcze pięć psów, które mają w sumie trzech opiekunów. Wśród nich jest m.in. pies do wykrywania narkotyków czy zwany psim ferrari w policji owczarek belgijski, pomagający m.in. łapać groźnych przestępców.

W Wielkopolsce w komendach policji, których jest 31, służą 94 psy.

Najczęściej są to owczarki, psy patrolowo tropiące. Ale nie tylko. Są też specjaliści na przykład do wykrywania ładunków wybuchowych czy narkotyków.

Bocian spędza zimę w zasypanej śniegiem wsi Topolany na Podlasiu. Ptaka dokarmia pan Jan