fantom

i

Autor: powiat ostrowski

Fantom dla weterynarii - pierwszy w Polsce

2022-05-24 10:20

Pierwszy na rynku fantom edukacyjny dla studentów weterynarii powstał w Ostrowie. A wymyśliły go uczennice tego kierunku w Zespole Szkół w Przygodzicach.

Moja rola polegała na tym, aby pomóc taki fantom edukacyjny wymyślić  - mówi Eliza Piaskowska, lekarz weterynarii i nauczyciel w Zespole Szkół w Przygodzicach, opiekun projektu. Nie istnieje taka rzecz na rynku i przyszłym technikom i lekarzom bardzo trudno jest ćwiczyć rękę na zabiegach chirurgicznych. Chcieliśmy stworzyć coś, co pomoże trenować w warunkach szkolnych. 

fantom

i

Autor: powiat ostrowski

Do tej pory jeździliśmy na wyższe uczelnie, aby popatrzeć na operacje, teraz możemy uczyć się sami - mówi Weronika Pestka, współautorka projektu. Mamy tu igłotrzymacz i pęsetę i uczymy się jak prawidłowo wiązać przewiązki, aby podczas zabiegu nic się nie zsunęło, nic nie spadło. Wiadomo, że pies czy kot po zabiegu wrócą do domu, będą dalej biegać, nieświadomy, że przeszedł jakąś operację. Dlatego tak ważne jest, aby nauczyć się jak to zrobić dobrze. 

Fantom został nagrodzony podczas tegorocznej edycji TECHNOGRANTÓW – nagród powiatu ostrowskiego dla młodych wynalazców.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE