ZDJĘCIE

i

Autor: Fb Lasy Państwowe

PRZYRODA

Czy to już? Pierwsze oznaki wiosny w przedborowskich lasach?

2024-02-06 16:00

To co za oknami absolutnie na to nie wskazuje, ale leśnicy z Przedborowa udowadniają, że jest inaczej. Idzie wiosna! W tamtejszych lasach pojawił się właśnie wawrzynek wilczełyko - roślina, która jest bardzo charakterystyczna dla przedwiośnia właśnie. I to tylko jedna z wielu oznak nadchodzących zmian.

Klangor powracających z zimowisk żurawi, klucze gęsi, czy dłuższe i - (niekiedy) cieplejsze dni. To jedne z pierwszych oznak wiosny. Takim najbardziej charakterystycznym jednak - jest wawrzynek wilczełyko.

W przedborowskich lasach właśnie pojawiła się ta charakterystyczna różowo - filetowa roślina, która nie pozostawia złudzeń - wiosna jest tuż tuż.

Dla nas, w Przedborowie od kilku lat takim wyznacznikiem tego, że mamy przedwiośnie jest kwitnący wawrzynek wilczełyko. W tym roku już go sfotografowaliśmy takiego bardzo w przedbiegu. Jeszcze zupełnie nie rozkwitł, czeka na dogodniejsze warunki. Wawrzynek wilczełyko jest taką rośliną, która kwitnie zanim wszystkie inne rośliny puszczą liście. Przepiękna, różowa, taka fioletowa - w różnych odcieniach. To roślina miododajna, ale też uwaga - roślina trująca. O tej porze roku on - zanim wypuści listki - kwitnie. Natomiast w okresie letnim ma takie czerwone jagody, czerwone okrągłe kuleczki, które są trujące - mówi Joanna Oleszyńska - Niżniowska, nadleśniczy z Przedborowa.

Leśnicy nie zdradzają jednak, gdzie takie wawrzynki można znaleźć - a te mają swoje ulubione miejsca - by nikt nie pokusił się na wykopki i zabranie rośliny do swego ogrodu.

Pamiętajmy - wawrzynek wilczełyko to gatunek chroniony!

Arcytrudny quiz z biologii. Sprawdź, czy masz większą wiedzę od ósmoklasisty

Pytanie 1 z 8
Ile procent DNA stanowią geny?
Źródło: Czy to już? Pierwsze oznaki wiosny w przedborowskich lasach?