wiatraki

i

Autor: pixabay 79 proc. respondentów za szybką zmianą prawa

Będzie walka z wiatrakami? Szykują się protesty w gminie Nowe Skalmierzyce [POSŁUCHAJ]

2021-03-16 13:57

Szykuje się prawdziwa walka z wiatrakami. I to dosłownie. Rolnicy z gminy Nowe Skalmierzyce w powiecie ostrowskim, nie godzą się na budowę w ich okolicy elektrowni wiatrowych. Inwestor ma już pozwolenie na postawienie 4 wiatraków.​ Mieszkańcy okolicy zapowiadają blokadę inwestycji.

Temat ciągnie się od 9 lat. Najpierw mowa była o farmie z 26 wiatrakami. Potem zmieniło się polskie prawo i z 26 zrobiły się cztery.

Ale i na te nie godzą się ich przyszli sąsiedzi. - Nie ma naszej zgody na takie budowy - mówią.

Umowa dotycząca budowy wiatraków ma zostać podpisana na 44 lata. Zostaniemy wykluczeni z możliwości rozwoju na dwa pokolenia. Ani budowy domów mieszkalnych, ani infrastruktury. Okazuje się, że jako społeczeństwo zostajemy na szarym końcu i zostaliśmy odcięci od możliwości podjęcia jakiejkolwiek decyzji. Będziemy walczyć o swoje.

Zablokujemy inwestycję - zapowiadają mieszkańcy gminy Nowe Skalmierzyce

Władzom gminy pomysł z wiatrakami też się nie podoba, bo oznacza blokadę inwestycji - mówi burmistrz Jerzy Łukasz Walczak.

Jeżeli mamy informację, że wiatraki mają mieć wysokość do 200 metrów, to mnożąc to razy dziesięć, mamy promień dwóch kilometrów. Czyli oddziaływanie takiego wiatraka jest w średnicy czterech kilometrów. A więc pięć sąsiednich miejscowości zostaje wyłączonych z możliwości zabudowy i postawienia na ich terenie jakiegokolwiek budynku jednorodzinnego.

Gmina stoi po stronie mieszkańców - mówi burmistrz Nowych Skalmierzyc Jerzy Łukasz Walczak

Wyjściem z sytuacji jest przyjęcie w ekspresowym tempie planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu.

Władze gminy mają na to rok.

Jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki?