astronomia kalisz malapert

i

Autor: fot. Unsplash, ilustracyjne

Astronom, który rozsławił Kalisz. Kim był Karol Malapert?

2021-08-09 15:00

Astronom i jezuita związany z Kaliszem upamiętniony. Miasto odsłoni tablicę przypominającą sylwetkę Karola Malaperta.

Tablica zawiśnie przy kościele garnizonowym. Ma upamiętniać Karola Malaperta, flamandzkiego jezuity, który rozsławił Kalisz jako jeden z ważniejszych ośrodków astronomicznych w Europie XVII wieku.

W Kaliszu mieszkał i pracował przez kilka lat. Uczył matematyki w kaliskim kolegium jezuickim, zajmował się też badaniami astronomicznymi. Jako pierwszy w Polsce użył lunety do obserwacji gwiazd.

– Za radą wybitnego astronoma jezuickiego Krzysztofa Scheinera użył jej do projekcji astronomicznej obrazów słońca z plamami słonecznymi. Badania plam słonecznych prowadził Malapert z zamiarem odnalezienia planet przysłonecznych, aby w ten sposób zrównoważyć galileańskie odkrycie księżyców Jowisza jako dowodu potwierdzającego doktrynę kopernikańską. Obserwacji dokonywał przy pomocy swoich kaliskich uczniów: Szymona Peroviusa i Aleksego Sylviusa

– czytamy w biografii Karola Malaperta, opracowanej przez Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej. Wspólnie z uczniami konstruował także przyrządy, dzięki którym rozwinęła się astronomia i techniki optyczne. Pisał także wiersze i poematy. Po raz pierwszy wydrukowano je w Kaliszu.

Dzisiaj w Kaliszu działa Koło Astronomiczne Malapert, prowadzone przez Fundację Karola Malaperta. Poza promocją astronomii, fundacja zabiega także o upamiętnienie postaci i dokonań astronoma.

Jak informuje w mediach społecznościowych prezydent Kalisza, tablica poświęcona Karolowi Malapertowi odsłonięta będzie we wtorek, 10 sierpnia, o 18:00. Uroczystości towarzyszyć będzie koncert „Conventus Quatuor”, w ramach XIV Festiwalu Muzycznego Południowej Wielkopolski.

Źródło: Astronom, który rozsławił Kalisz. Kim był Karol Malapert?