Policja

i

Autor: Radio ESKA

kryminał

Zakopanie żywcem szczeniaków pod Ostrowem Wielkopolskim. Zapadł wyrok w tej sprawie

2023-11-18 15:44

Do zakopania żywcem trzech psów pod Ostrowem Wielkopolskim doszło 10 czerwca 2022 roku. Poinformowała o tym organizacja Ostrowskie Stowarzyszenie Miłośników zwierząt. Całe zajście odkryła właścicielka działki. Policja ustaliła, kto to zrobił. Ogłoszono wyrok w tej sprawie.

Tragedia pod Ostrowem Wielkopolskim. Zakopała żywcem trzy szczeniaki

Iwona Trzcińska powiedziała, że przysypane ziemią szczeniaki odkryła właścicielka działki budowlanej.

Policja ustaliła, że winę za zdarzenie ponosi jedna z mieszkanek wsi. Prokuratura Rejonowa w Ostrowie Wlkp. oskarżyła kobietę o zabicie zwierzęcia wbrew przepisom prawa i znęcanie się, za co grozi do lat 3 więzienia. Sąd Rejonowy w Ostrowie Wlkp. uznał, że doszło do znęcania nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem.

- Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy wskazuje, iż oskarżona, zakopując w ziemi żywe szczeniaki działała co najmniej z zamiarem ewentualnym ich uśmiercenia. W doktrynie uważa się, że o uznaniu czynu za szczególnie okrutny decyduje nie zamiar sprawcy, lecz ocena intensywności cierpień zadawanych zwierzęciu, które w odczuciu przeciętnego człowieka przedstawiają się jako szczególnie okrutne. Zachowanie oskarżonej polegające na zakopaniu w ziemi żywych zwierzaków, odcięciu im dostępu do tlenu i jedzenia oraz pozostawienie na pewną śmierć, gdyż tylko przypadek sprawił, że zwierzęta te zostały uratowane, nie budzi wątpliwości, że było to działanie ocenione w odczuciu społecznym jako szczególnie okrutne – stwierdziła w uzasadnieniu wyroku sędzia Małgorzata Malkowska.

Sąd wymierzył karę grzywny w wysokości 4 tys. zł, nawiązkę na rzecz ostrowskiego schroniska w wysokości 2 tys. zł i orzekł zakaz posiadania zwierząt na okres 2 lat. Wyrok nie jest prawomocny

Kara bezwzględnego więzienia dla Michała P. za znęcanie się nad psem

Szczeniaki wyrzucone w foliowym worku w pole. Trwa walka o ich życie