Z OSP Stawiszyn do Mołdawii!

i

Autor: OSP STAWISZYN/fb Przekazanie wozu strażackiego z OSP Stawiszyn do Mołdawii

Z OSP Stawiszyn do Mołdawii!

2021-10-12 9:54

Ze Stawiszyna (pow. kaliski) do Mołdawii!. A mowa o wozie strażackim, który będzie służył w powstającej Ochotniczej Straży Pożarnej w tamtejszej gminie Sireti. To 30-letni jelcz w dobrym stanie, który do tej pory zasilał flotę OSP w Stawiszynie.

Przekazany pojazd to jelcz 004 z 1991 roku. Wóz posiada zbiornik o pojemności 6000 l i wydajność autopompy 3200l/min. Przez lata jeździł w OSP w Stawiszynie, a teraz będzie służył w Mołdawii.

Burmistrz gminy Sireti poszukiwał wozu strażackiego dlatego, że chce u siebie w gminie zorganizować ochotniczą straż pożarną. Ma już 18 chętnych, natomiast nie miał samochodu. Zawodowa straż czasami nie dojeżdża do zdarzeń, do pożarów. Jest to słabo zorganizowane w Mołdawii. Stąd ten pomysł, żeby taki samochód strażacki zorganizować. Pojazd jest w dobrym stanie. Strażacy dokonali jego przeglądu, wymiany ogumienia, oleju.

Mówi Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Wóz strażacki to pierwszy taki sprzęt przekazywany z Polski partnerom z Mołdawii. Mówi Marcin Prengowski, dyrektor Fundacji Solidarności Międzynarodowej, która pośredniczyła w przekazaniu.

My byliśmy takim partnerem, który z jednej strony dostrzegł potrzebę po stronie mołdawskiej, a z drugiej możliwości, które tutaj gmina Stawiszyn i samorząd województwa wielkopolskiego mógł nam zaoferować.

Sygnatariuszami umowy przekazania wozu strażackiego byli Burmistrz Stawiszyna Pan Grzegorz Kaczmarek, Burmistrz mołdawskiej gminy Sireti Pan Leonid Boaghi oraz Dyrektora ds. finansowych Fundacji Solidarności Międzynarodowej Pan Marcin Prengowski.

Źródło: Z OSP Stawiszyn do Mołdawii!