Ci, którzy na rowerze pokonują dziesiątki kilometrów, nie tylko w drodze do pracy, ale po prostu z pasji - kask mają zawsze na głowie. Doskonale wiedzą, że to MUST HAVE, bo oznacza BEZPIECZEŃSTWO. - Miałem taką sytuację, kiedy podczas dość szybkiej jazdy po lesie przewróciłem się i złamałem obojczyk - mówi Piotrek z Ostrowa. - Ale głowa została uratowana bo miałem kask. Nie wyobrażam sobie, by na rower wsiąść bez niego. Bardzo dużo na rowerze jeżdżę i dla mnie kask to podstawa. I tak powinno być w przypadku każdego rowerzysty. Czasami ludzie myślą, że po mieście, na chwilę to nie potrzeba. Ale właśnie w mieście ten kask jest tak samo ważny jak podczas wycieczek po lasach. A może nawet ważniejszy.
I dlatego miasto Ostrów ruszyło z kampanią społeczną “Jedź z głową. Kask ratuje życie”. To przede wszystkim bilbordy, na których promowane jest noszenie kasku.
Chcieliśmy pokazać, że noszenie kasku to nie wstyd, a rozsądek i troska o bezpieczeństwo. A kto lepiej przekona do dbania o swoje bezpieczeństwo jak nie nasi najbliżsi, przyjaciele i sąsiedzi? Właśnie dlatego zaprosiliśmy ostrowian do włączenia się w nasze działania. Dziękuję wszystkim bohaterom bilbordów i plakatów za udział w tej akcji. Razem zachęcamy - jedźcie z głową! - podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
Rowerzyści, osoby poruszające się na hulajnodze czy na rolkach są to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, co oznacza, że nie są chronieni osobistymi środkami technicznymi, takimi jak poduszka powietrzna czy pasy bezpieczeństwa, a w kontakcie z samochodem, nawet przy niedużej prędkości doznają poważnych obrażeń albo ponoszą śmierć. Dlatego należy podkreślić, jak ważnym elementem, który wpływa na nasze bezpieczeństwo w trakcie zdarzenia drogowego jest kask ochronny. Pamiętajmy, iż zakładając kask, chronimy głowę - część ciała najbardziej narażoną na urazy. Powinien być on odpowiednio dopasowany, ale przede wszystkim musi być zapięty. Ostrowska Policja zachęca również do zakładania kamizelek, szelek odblaskowych, czy opasek, które ułatwiają dostrzeżenie osoby poruszającej się na rowerze, hulajnodze czy na rolkach przez kierowcę, zwłaszcza wieczorem lub w trudnych warunkach atmosferycznych. Przypominamy również, że wpływ na bezpieczeństwo na drodze, ma przede wszystkim przestrzeganie przepisów ruchu drogowego - mówi Ewa Golińska Jurasz z ostrowskiej komendy policji.
Miejska akcja ma swoich ambasadorów. To ostrowianie: Ernest i Filip, Łukasz i Ania z Matyldą i Marceliną, a także Maja, Kalina, Lena i Marika oraz Olga.
Plakaty i bilbordy w przestrzeni miejskiej to jednak nie koniec akcji “Jedź z głową”. - Szczegóły wkrótce - zapowiadają władze Ostrowa.