elektryk

i

Autor: BŹ

ekologia i transport

Trzy nowe elektryki wyjechały się na ulice Ostrowa

2023-08-28 9:40

Ostrów od dziś ma już 13 autobusów elektrycznych. Bo trzy nowe właśnie wyjechały na ulice. We wrześniu dojadą kolejne trzy. Miejski Zakład Komunikacji za 17 milionów złotych zakupił sześć ekologicznych pojazdów.

Nowe elektryki praktycznie nie różnią się od tych znanych już pasażerom. Większa jest jedynie bateria, co pozwoli na dłuższą podróż po każdym ładowaniu.

Są to w pełni bezpieczne, ekologiczne, nowoczesne pojazdy – mówi Janusz Marczak, prezes MZK. - Mają przyklęki, defibrylatory – po jednym, monitoring zewnętrzny i wewnętrzny, miejsca na dwa wózki, są w pełni przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Cieszymy się, że możemy takie inwestycje realizować. Elektryki nie są tanie, trzeba to powiedzieć, ale pozwalają też na oszczędności na paliwie. W stosunku do diesla – ich użytkowanie jest o 40 procent tańsze.

Autobusy kosztowały 17 milionów złotych. Ponad połowę miejski przewoźnik pozyskał z funduszy zewnętrznych, w tym z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

To kolejny krok czynienia Ostrowa miastem ekologicznym, kolejny ruch w ramach naszej zielonej rewolucji – dodaje prezydent Beata Klimek. - To ważne dla nas, ale także dla przyszłych pokoleń. Jak sytuacja klimatyczna wygląda obecnie, doskonale wiemy. Dlatego tak ważne są takie działanie – jak nasze. Tworzenie miast zeroemisyjnych, ekologicznych.

Obecnie ostrowski przewoźnik ma w swoim taborze 54 autobusy, w tym 13 elektrycznych. Zatrudnia 87 kierowców.

QUIZ o przysmakach PRL. Schabowy z mortadeli smakował jak wyborne danie

Pytanie 1 z 13
Inna nazwa popularnego w czasach PRL chleba w jajku:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE