mięso

i

Autor: pixabay Sylwestrowa dyspensja w diecezji kaliskiej

Sylwester z mięsem w diecezji kaliskiej. Jest dyspensa na jutrzejsze świętowanie

2021-12-30 8:35

Bo ostatni dzień roku to piątek, a wiadomo - wtedy wierzący mięsa nie jedzą. Ale w sylwestrowych okolicznościach sprawa wygląda inaczej i biskup kaliski udzielił dyspensy.

Biskup ks. Damian Bryl pozwolił na jedzenie mięsa w ostatni dzień tego roku.

Bo przypada on w piątek, kiedy wierzących obowiązuje wstrzemięźliwość w tym zakresie.

Ale że sylwester i zabawa to jest biskupia dyspensa.

Jednocześnie biskup Damian Bryl zachęca, by w ramach pewnego wyrównania - pomodlić się za papieża Franciszka, zrobić dobry uczynek lub ofiarować datek na biednych i potrzebujących.

Specjalny komunikat pojawił się na stronie kaliskiej kurii:

Mając na uwadze, że przypadający na piątek 31 grudnia br. ostatni dzień roku kalendarzowego, tradycyjnie przeżywany jest w duchu radości i jest okazją do organizacji rodzinnych i towarzyskich spotkań, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielam, zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w tym dniu na terenie diecezji kaliskiej

dyspensyod obowiązku zachowania pokutnego charakteru piątku oraz od obowiązku wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych.

Zachęcam aby osoby korzystające w tym dniu z dyspensy ofiarowały dowolną modlitwę w intencji papieża Franciszka oraz podjęły formę zadośćuczynienia przez wypełnienie uczynków miłości lub ofiarowanie jałmużny.

+ Damian Bryl

Biskup Kaliski

Sonda
Czy popierasz nocny zakaz sprzedaży alkoholu?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE