mięso

i

Autor: pixabay Sylwestrowa dyspensja w diecezji kaliskiej

Sylwester z mięsem w diecezji kaliskiej. Jest dyspensa na jutrzejsze świętowanie

2021-12-30 8:35

Bo ostatni dzień roku to piątek, a wiadomo - wtedy wierzący mięsa nie jedzą. Ale w sylwestrowych okolicznościach sprawa wygląda inaczej i biskup kaliski udzielił dyspensy.

Biskup ks. Damian Bryl pozwolił na jedzenie mięsa w ostatni dzień tego roku.

Bo przypada on w piątek, kiedy wierzących obowiązuje wstrzemięźliwość w tym zakresie.

Ale że sylwester i zabawa to jest biskupia dyspensa.

Jednocześnie biskup Damian Bryl zachęca, by w ramach pewnego wyrównania - pomodlić się za papieża Franciszka, zrobić dobry uczynek lub ofiarować datek na biednych i potrzebujących.

Specjalny komunikat pojawił się na stronie kaliskiej kurii:

Mając na uwadze, że przypadający na piątek 31 grudnia br. ostatni dzień roku kalendarzowego, tradycyjnie przeżywany jest w duchu radości i jest okazją do organizacji rodzinnych i towarzyskich spotkań, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielam, zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w tym dniu na terenie diecezji kaliskiej

dyspensyod obowiązku zachowania pokutnego charakteru piątku oraz od obowiązku wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych.

Zachęcam aby osoby korzystające w tym dniu z dyspensy ofiarowały dowolną modlitwę w intencji papieża Franciszka oraz podjęły formę zadośćuczynienia przez wypełnienie uczynków miłości lub ofiarowanie jałmużny.

+ Damian Bryl

Biskup Kaliski

Sonda
Czy popierasz nocny zakaz sprzedaży alkoholu?