sąd

i

Autor: BŹ

Straciła zdrowie, bo lekarze w porę nie zauważyli zagrożenia! Sąd przyznał wysokie zadośćuczynienie

2021-01-19 15:02

​To może być jedno z najwyższych orzeczonych w Polsce odszkodowań za błąd medyczny. 350 tysięcy złotych przyznał dziś ( 19.01 ) Sąd Okręgowy w Kaliszu mieszkance powiatu ostrowskiego za błąd jej lekarza rodzinnego, który nie rozpoznał u niej zawału, a ten skutkował udarem. Dramat rozegrał się w 2006 roku. Wyrok, który nie jest prawomocny, zapadł po wieloletnim procesie. [POSŁUCHAJ]

Kobieta, dziś pełnoletnia, miała wtedy cztery lata. I faktycznie to był bardzo rzadki przypadek.

Ale sąd uznał, po opinii wielu biegłych, że lekarze nie wykonali pełnej diagnostyki i w porę nie wykryli zawału.

Dlatego doszło do powikłań i paraliżu. A kobieta do dziś nie jest w pełni sprawna.

Dziecko wielokrotnie było u lekarza, ale ten nie wykonał wszystkich badań. W końcu czterolatka trafiła na kardiologię w szpitalu w Kaliszu. Jak się okazało miała zawał mięśnia sercowego.

Kilka dni później przeszła udar, który skutkował paraliżem prawej strony ciała. To niezwykle rzadkie powikłania. Ale zmieniły życie mojej klientki. I dlatego zawalczyliśmy o to, by zadośćuczynić jej cierpieniom.

Mówi mecenas Damian Grzeszczyk, który reprezentował powódkę.

Jak dodaje - sąd podczas procesu powołał licznych biegłych, brał pod uwagę liczne opinie medyczne. Kluczowa była kardiologiczna. Tu biegły wykazał przyczynę i skutek.

- Istotne dla tej sprawy było to, że lekarz rodzinny nie wykonał całej dostępnej mu diagnostyki. I to zaważyło na dalszym losie - wtedy dziecka, dziś dorosłej kobiety - mówi adwokat.

Ta sprawa tak naprawdę była nie tyle zadośćuczynienie za błąd medyczny - choć prawnie tak zostało to ujęte - ile o zadośćuczynienie  za utratę części dzieciństwa, życia nastoletniego. Z niedowładem  - było ono zdecydowanie inne, niż w przypadku jej rówieśników.

Dlatego ten wyrok ma wymiar po prostu bardzo ludzki. Jest to wyrok zadowalający.

Wyrok jest zadowalający - mówi mecenas Damian Grzeszczyk

Sąd uznał też, że przychodnia, w której pracował lekarz i jego ubezpieczyciel mają pokryć koszty sądowe w wysokości blisko 20 tysięcy złotych.

Wyrok nie jest prawomocny.

Pozwani nie przyznali się do błędu.

Zadośćuczynienie jest niższe niż żądała strona.

Sąd nie przyznał także poszkodowanej kobiecie renty.

Na razie nie ma decyzji, czy strony będą się od wyroku odwoływać.

Zamieszkał w mongolskiej jurcie na terenie Politechniki Krakowskiej
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE