Łaka

i

Autor: BŹ

Spokojnie...to nie jest koszone celowo! Ostrów mniej kosi miejskich terenów

2022-07-21 12:36

Ostrów daje odetchnąć naturze. I kosi mniej. Miasto - podobnie zresztą jak inne w Polsce, rzadziej niż w latach poprzednich kosi miejskie trawniki czy pasy zieleni przy drogach. I nie chodzi o oszczędzanie paliwa - choć przy dzisiejszych cenach też nie jest to bez znaczenia - ale o oszczędzanie...przyrody. Bo susza. A w wyższej trawie wilgoć zostaje na dłużej.

Mieszkańców i gości trochę dziwią wysokie trawy w centrum czy przy głównych trasach. Pojawia się więc pytanie - zaniedbanie czy celowe działanie władz Ostrowa.

Zaniepokojenie wielu mieszkańców budzi niewykoszona Aleja Słowackiego. Nie zapomnieliśmy o koszeniu pasa zieleni w tym miejscu. To działanie celowe. Pozostawienie wysokich traw pozwala na kumulację wody w ziemi i zapobiega stepowieniu tego terenu oraz wpływa na obniżenie temperatury okolicy - wyjaśnia Marcin Wieruchowski, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Ostrowie Wielkopolskim. - Trawy na terenie miasta są koszone z mniejszą częstotliwością, a w niektórych obszarach koszenie nastąpi dopiero jesienią.  Jednocześnie MZD prowadzi ciągłe kontrole obszarów w których wyższe trawy mogłyby spowodować zagrożenie dla użytkowników dróg.

Jeśli jednak zauważymy, że wysoka trawa czy krzewy zasłaniają widoczność - zgłośmy to do zarządu dróg - miejskiego czy powiatowego.

Co ciekawe, miasto w kolejnych latach chce w pasach zieleni - także tych przy drogach, jak to jest na przykład na ulicy Głogowskiej-  sadzić kolejne łąki.

Tak by roślin i drzew było więcej.

 - Nasza troska o środowiska to nie tylko miejskie programy wsparcia dla mieszkańców. “Ostrów łapie deszcz” to walka z suszą, a dofinansowanie do wymiany pieców na ekologiczne źródła ogrzewania - walka ze smogiem. Poza tym chcemy, by Ostrów Wielkopolski był miastem pełnym zieleni. Właśnie dlatego niemal każdej miejskiej inwestycji towarzyszą nowe nasadzenia drzew, krzewów, bylin. Zrobimy co w naszej mocy, by zatrzymać dalszą degradację środowiska - mówi Mikołaj Kostka, zastępca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Obecne susza i upały dają się we znaki wszystkim. Ale przede wszystkim przyrodzie, która mocno odczuwa zmiany klimatu.

Dlatego tak ważne jest by dbać nie tylko o siebie ale może przede wszystkim o przyrodę.

W przeciwnym razie nie będzie "happy endu".

QUIZ o znakach drogowych

Pytanie 1 z 10
Proste pytanie na rozgrzewkę. Ten znak oznacza...
Znak B-1 zakaz ruchu