areszt

i

Autor: pixabay

Skatowali 43 - latka na śmierć. Są tymczasowo aresztowani

2021-08-04 14:36

Jest trzymiesięczny areszt dla trójki podejrzanych o brutalne zabójstwo 43 - latka z Pleszewa. Jego ciało znaleziono w niedzielę wieczorem na ogródkach działkowych. Sprawcy zaatakowali go jak spał, byli bardzo brutalni. Podejrzani mają 17, 22 i 26 lat. Nastolatkowi grozi do 25 lat więzienia, pozostałej dwójce nawet dożywocie.

Cała trójka usłyszała zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem.

Podczas przesłuchania potwierdzili, że byli na miejscu zbrodni, ale wzajemnie się oskarżali - mówi Maciej Meler, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim.

Podczas przesłuchania podejrzani złożyli obszerne wyjaśnienia. Przyznali, że byli na miejscu zbrodni, że działali na szkodę pokrzywdzonego. Natomiast w kwestii szczegółów dotyczących poszczególnych zachowań, które doprowadziły do tragicznego skutku,  zeznania są mocno rozbieżne. Podejrzani wzajemnie się oskarżają i obciążają winą.

Motywem zabójstwa miała być zemsta na 43 - latku za to, że pobił matkę 17- latka.

Podejrzanych zatrzymano kilka godzin po zabójstwie. W tym czasie zdążyli już zatrzeć wiele śladów, dlatego śledztwo jest trudne i żmudne - dodaje prokurator Meler.

Dlatego pod nadzorem prokuratora przeprowadzono szereg czynności dowodowych.  M.in. z udziałem biegłych z zakresu rekonstrukcji plam krwi, pozwalających na odtworzenie wzrostu napastnika i kierunku zadawania ciosów. Zabezpieczono szereg śladów biologicznych. Potrzebna też była pomoc strażaków i nurków, w celu odzyskania wyrzuconych przez podejrzanych przedmiotów, które mogą mieć związek z zabójstwem. Wiele czynności wciąż jest prowadzonych.

Sprawcy byli wyjątkowo brutalni i agresywni. Zadali pokrzywdzonemu m.in. kilka ciosów kamieniem w głowę, wiele ciosów narzędziem ostrym w postaci noża, bili go drewnianym kołkiem, fragmentami grilla, kopali i bili rękami. Z dotychczasowych ustaleń wyniki, że zaatakowali pokrzywdzonego, gdy ten spał. Potem uciekli z miejsca zdarzenia, zacierając ślady. Zostali zatrzymani po kilku godzinach.

Podejrzanym grozi kara OD 12 lat więzienia. Bo tak przewiduje Kodeks Karny w związku z zarzutem o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem.

17- latkowi do lat 25 odsiadki, 22 - letniemu mężczyźnie i 26 - letniej kobiecie - nawet dożywocie.

Morderstwo w Pleszewie. Doprowadzenie oskarżonego