przemoc

i

Autor: pixabay

Przemocy domowej coraz więcej! Policyjne statystyki są bezlitosne [POSŁUCHAJ]

2021-02-11 12:32

Dwie dziennie. Średnio. Niebieskie karty świadczące o przemocy w rodzinie - zakładali w ubiegłym roku policjanci z Ostrowa Wielkopolskiego.​ To ponad DWA razy więcej niż rok wcześniej. Łącznie takich kart założono 736. Z tego - po raz pierwszy- pół tysiąca.

Tak wysokich danych nie było od lat.

Policja i psycholodzy wskazują, że statystykom "pomogła" pandemia i lockdown.

"Zamknięcie" na długo w jednym domu czy mieszkaniu, sprawców i ofiary skutkowało interwencjami policji - mówi szef Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Piotr Wilkowski.

Skala przemocy domowej nie jest mała. Jest to przemoc fizyczna, psychiczna, seksualna, ekonomiczna. Ofiary są poniżane, wyzywane. I nierzadko trwa to latami. Takich niebieskich kart założyliśmy w 2020 roku ponad 700. Po raz pierwszy - ponad 500. Bo każda interwencja policji związana z przemocą oznacza założenie niebieskiej karty. A zdarzają się interwencje w tych samych rodzinach. I wtedy jest kolejna niebieska karta, ale ofiary już znane. Zawsze jest tak, że do takiej rodziny wracamy. W ciągu trzydziestu dni od interwencji co najmniej raz, dwa policjant pojawia się w takim miejscu i sprawdza co się dzieje. Jeśli wciąż jest problem  - jest kolejna interwencja. Nie jest tak, że ofiary zostawione są same sobie. Ale trzeba też podkreślić, że są to delikatne tematy, niełatwe do rozwiązania.

W zdecydowanej większości sprawcami są mężczyźni. Ale w ubiegłym roku w sześciu przypadkach to kobiety nie miały litości.

Niemalże regułą jest to, że przemocy towarzyszy alkohol - dodaje komendant Wilkowski.

Alkohol jest w większości domów z problemem przemocy. Nie ma się co oszukiwać. W nim nierzadko tkwi problem. Jest też powodem do eskalacji tej przemocy. Sprawcy często, zanim zostaną wobec nich jakiekolwiek czynności przeprowadzone, muszą wytrzeźwieć. Nie można jednak mówić, że tylko w takich rodzinach z problemem alkoholowym pojawia się przemoc. Dotyka ona wiele rodzin, na zewnątrz postrzeganych jako bezproblemowych. Nie zawsze musi być siniak, by mówić o przemocy. Wiele jest przypadków przemocy psychicznej, ekonomicznej.

Zdarzają się także sytuacje, w których ofiary wycofują swoje zeznania. Ale nie tylko one są dowodami w sprawach. Są też inne - zeznania świadków czy obdukcje lekarskie. Tak więc sprawcy przemocy nie mogą czuć się bezkarni. I robimy wszystko, by zostali ukarani.

Niebieskich kart założyliśmy ponad 700 - dwa razy więcej niż rok wcześniej - mówi komendant Piotr Wilkowski

Od końca ubiegłego roku policjanci mają kolejne uprawnienia, mogą nakazać sprawcy opuszczenie domu i zakazań kontaktów z ofiarą - jeszcze zanim rozpocznie się postępowanie karne.

Kurs samoobrony dla kobiet w Ostrowie Wielkopolskim