powstanie wielkopolskie

i

Autor: starostwo powiatowe

Powstanie Wielkopolskie - święto państwowe

2021-12-27 10:31

27 grudnia - dziś mijają 103 lata od wybuchu Powstania Wielkopolskiego, jedynego w naszej historii zwycięskiego zrywu niepodległościowego.

Od tego roku rocznica jest jednocześnie świętem państwowym. W miejscach pamięci pojawią warty honorowe, a przedstawiciele władz samorządowych złożą tam kwiaty.

Obowiązkiem naszym, takim pozytywnym jest, aby o tym święcie pamiętać. Każdy z nas stara się na swój sposób to wydarzenie podkreślić. Rocznica, której obchody będą 27 grudnia po raz pierwszy jako święto państwowe ma szczególny charakter. Wszystko to, co pierwsze przeżywa się inaczej i z wielkim pietyzmem. Natomiast jestem przekonany, że w każdym kolejnym roku będą to równie dumne uroczystości.

Jeszcze przed świętami starostwo powiatowe przygotowało event, na którym wspólnie z innymi samorządowcami, parlamentarzystami rozdawano mieszkańcom flagi powstańcze.

powstanie wielkopolskie

i

Autor: starostwo powiatowe Paweł Rajski, Jarosław Urbaniak

A jeszcze dziś o 16.40 zawyją syreny dla upamiętnienia powstańców.

Naszym zadaniem jest, żeby przede wszystkim podkreślić charakter tego święta. Chyba przeżywamy trochę jako społeczeństwo kryzys, jakbyśmy się wstydzili, że na naszych domach są narodowe barwy. A my chcielibyśmy, żeby pojawiła się na nich  powstańcza flaga, jako dowód naszej dumy - dodaje starosta.

powstanie wielkopolskie

i

Autor: starostwo powiatowe