batman

i

Autor: BŹ

Pamiętaj, by nie zostawiać dziecka czy psa w taki upał w samochodzie! Apeluje policja

2022-07-21 13:09

Żar leje się z nieba. A temperatury osiągają kolejne rekordy. Taka pogoda może być zabójcza. Także dla naszej koncentracji. A to może skończyć się tragedią, kiedy zapomnimy o psie czy dziecku i zostawimy je w samochodzie. Przy zamkniętych, czy nawet lekko uchylonych oknach, może to oznaczać dla zostawionego pasażera wyrok.

Wystarczy chwila roztargnienia i zamyślenia, i dramat gotowy. Upały dają nam się ostro we znaki. I choć wydaje się, że taka pogoda jest idealna do odpoczynku, no to nie zawsze musi się zgadzać. Wysokie temperatury i dużo słońca mogą oznaczać dla nas osłabienie nie tylko organizmu, ale też naszej koncentracji. Dlatego tak ważne jest to,  by-  nawet po kilka razy - wszystko sprawdzać. Na przykład to, czy zabrało się psa czy dziecko z auta.

Zostawienie, nawet w cieniu - dziecka czy zwierzęcia w samochodzie może oznaczać dla niego nawet śmierć - mówi Ewa Golińska - Jurasz z komendy policji w Ostrowie. - Auto bardzo szybko się nagrzewa, a wysoka temperatura może doprowadzić do najgorszego. Dlatego nie wolno pod żadnym pozorem zostawiać w samochodach pasażerów!

A ci, którzy widzą zamknięte w samochodzie dziecko czy zwierzę, niech nie boją się reagować. Można nawet zbić szybę w aucie, by ratować pasażera.

Nie jest to łatwa decyzja - mówi nam Basia, która niedawno takiego zamkniętego w aucie psa zauważyła na parkingu przed galerią Ostrovia. - Najpierw sprawdziłam, czy właściciela auta nie ma w pobliżu, chwilę poczekałam. Ale nikt się nie pojawił. Dlatego zadzwoniłam na 112 i podałam dokładnie gdzie auto się znajduje, jak wygląda i jakie ma numery rejestracyjne. Osoba, która przyjmowała zgłoszenie poradziła mi także, by zawiadomić ochronę galerii, by ta przez megafon wezwała właściciela samochodu do reakcji. I tak też zrobiłam. Z tego co wiem, kilka minut później auto odjechało. Zanim przyjechała policja. Mam nadzieję, że właściciele psa i auta na drugi raz zachowają się inaczej i nie narażą psa na niebezpieczeństwo.

Tym razem obyło się bez uszkadzania samochodu. Ale jeśli widzimy, że jego pasażer źle wygląda i ledwo łapie powietrze, albo w ogóle się nie rusza - możemy zbić szybę i podjąć akcję ratunkową. Należy też wezwać służby.

Warto też zrobić zdjęcie telefonem całej sytuacji. Gdyby właściciel auta miał potem pretensje. Będzie ono też dowodem w sprawie.

Najważniejsze jednak jest to, by po prostu MYŚLEĆ. I dbać o siebie, bliskich i zwierzęta w czasie tych upałów.

Woda do picia i ochłodzenia w dużych ilościach OBOWIĄZKOWA.

Jakim rodzajem czekolady jesteś? Rozwiąż krótki test i sprawdź!

Pytanie 1 z 8
W szkole jesteś....
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE