psychiatria

i

Autor: BŹ

zdrowie

Ostrów. Pierwsza pomoc psychologiczna w szpitalu. Ruszyło Centrum Zdrowia Psychicznego

2023-11-04 12:45

Pierwsi pacjenci już skorzystali. Od października w Ostrowie działa Centrum Zdrowia Psychicznego. Znajduje się na oddziale psychiatrycznym ostrowskiego szpitala. I obejmuje pomoc doraźną i długoterminową. Nowością jest PUNKT ZGŁOSZENIOWO-KOORDYNACYJNY, w którym od 8.00 do 18.00 , można uzyskać pierwszą pomoc psychiatryczną.

Pomoc psychologiczna niemalże od ręki. Ta pierwsza, nagła. Bo potem - jeśli jest taka potrzeba - kolejne konsultacje i leczenie.

W szpitalu w Ostrowie ruszyło Centrum Zdrowia Psychicznego, a w jego ramach PUNKT ZGŁOSZENIOWO-KOORDYNACYJNY. Od 8.00 do 18.00 , a potem - w ciągu doby - w ramach dyżuru na oddziale psychiatrycznym - można uzyskać pierwszą pomoc psychiatryczną - mówi Dominika Świniarska, kierownik ostrowskiej psychiatrii.

Centrum Zdrowia Psychicznego jest przede wszystkim dla pacjentów w myśl idei zmiany modelu psychiatrii tzw. izolacyjnej na model psychiatrii środowiskowej - otwieramy się na pacjenta. Czyli taki pacjent, który przyjdzie " z ulicy" i stwierdzi, że ma myśl samobójcze albo czuje się źle psychicznie i nie z kim na ten temat porozmawiać a w myśl idei centrum zdrowia psychicznego powstał tzw. punkt zgłoszeniowo- koordynacyjny, do którego każdy może przyjść. I w tym punkcie uzyska taką pierwszą pomoc, pierwsze wsparcie, poradę.

Po takiej wizycie w punkcie - jeśli jest potrzeba dalszego leczenie - w ciągu 72 godzin - taka konsultacja ze specjalistą zostanie umówiona - dodaje Świniarska.

Jeśli pierwszy wywiad wskazuje na potrzebę pogłębienia analizy zdrowia pacjenta, to mamy 72 godziny na to, by taką osobę umówić na wizytę u specjalisty.

Centrum Zdrowia Psychicznego znajduje się na oddziale psychiatrycznym w szpitalu w Ostrowie. W jego ramach jest oddział, wspomniany punkt zgłoszeniowy, do tego poradnia na terenie szpitala i lekarz w przychodni na Lotniczej. Piątym elementem jest tzw. opieka środowiskowa, czyli pomoc dla pacjentów, którzy nie wymagają leczenia szpitalnego.

Centrum pomagać ma chorym z całej południowej Wielkopolski.

QUIZ PRL. Wzornictwo przemysłowe PRL, czyli Pospolita-Rzeczy Ludowa

Pytanie 1 z 10
Kiedyś popularny, a dzisiaj kultowy "lisek" to:
QUIZ PRL. Polski design czasów PRL
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE