MZK

i

Autor: Urząd Miasta Ostrowa Wielkopolskiego

Nowe elektryki dla Ostrowa

2022-04-21 11:39

​Ostrów Wielkopolski kupi kolejne autobusy elektryczne - tym razem będzie ich 6. Właśnie podpisano umowę na zakup. Pieniądze wykładają Narodowy Fundusz Gospodarki Wodnej i miasto Ostrów.

Do Ostrowa trafi 6 nowych autobusów marki Solaris Urbino 12 electric. Zakontraktowane autobusy będą mieć 69 miejsc, w tym 27 siedzących oraz specjalnie wyznaczone 2 miejsca dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Pojazdy będą wyposażone w wewnętrzne monitory oraz - dla bezpieczeństwa pasażerów - kamery monitoringu.

Autobusy elektryczne w naszym mieście, oczywiście poza aspektem czysto ekologicznym wiemy, że są bardzo chwalone przez naszych pasażerów. I to, że są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, wyposażone w maksymalnie, jak tylko się da - spotyka się z bardzo przychylną opinią korzystających - mówi Janusz Marczak, prezes MZK

W autobusach będzie można skorzystać z ładowarek USB, bezpłatnej sieci WiFi oraz innych udogodnień, również dla osób z niepełnosprawnościami, a w tym m.in. funkcja obniżania podłogi przy podjeździe na przystanek, wysuwana platforma dla wózków inwalidzkich oraz dziecięcych. Specjalnie dla osób niewidzących przyciski STOP oznaczone będą w języku Braille'a. Będzie także głosowy system zapowiedzi przystanków. W każdym z autobusów zostanie umieszczony defibrylator.

Obserwując rynek autobusów miejskich, zauważamy, że nie każde przetargi są rozstrzygane na korzyść zamawiających. Dlatego, że albo nie ma oferentów albo te oferty znacznie przekraczają założony budżet. W naszym przypadku po rozstrzygnięciu przetargu, który wygrała firma Solaris z Borchowa, okazało się, że rozstrzygnięcie tego przetargu wskazuje na to, iż będziemy mieli ok. pół miliona oszczędności - mówi Janusz Marczak, prezes MZK

Ponad 64% tej kwoty to dofinansowanie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pozostałą kwotę pokryje miasto Ostrów.

Wartość całej inwestycji to niemal 17 milionów złotych