policja ostrów

i

Autor: BŹ

Nieletni nie zawsze "grzeczni". 35 czynów karalnych w ich wykonaniu w 2020 roku [POSŁUCHAJ]

2021-02-22 13:43

Było bezpiecznie, choć - średnio - trzy razy w każdym miesiącu w 2020 roku w Ostrowie Wielkopolskim - osoby nieletnie popełniały czyny karalne. W ubiegłym roku takich sytuacji było 35. To jest o 5 mniej niż w roku 2019. Najczęściej chodziło o "uszczerbek na zdrowiu" i "uszkodzenie rzeczy". Nierzadko sprawca i ofiary dobrze się znali.

Doświadczenia ostatnich lat pokazały, że  najczęściej do takich zdarzeń dochodzi w szkołach.

Ale 2020 rok - pandemiczny - pokazał, że ta reguła się zmienia, bo nauczanie przez większą część roku szkolnego było zdalne. A "czynów karalnych" było tylko kilka mniej niż w 2019 roku.

Najwięcej zdarzeń z udziałem młodych ludzi dotyczyło pobicia i kradzieży - mówi Piotr Wilkowski, szef Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim.

Jest siedem kategorii tych czynów. Najwięcej było "uszczerbku na zdrowiu". Takich czynów było w 2020 roku - 13. Mieliśmy pięć "uszkodzeń rzeczy". Były cztery bójki i pobicia, i również cztery kradzieże. Dwa przypadki dotyczyły kradzieży z włamaniem i tyle samo - też dwa - przestępstw rozbójniczych. Nierzadko jest tak, że i ofiara i sprawca się znają. Szczególnie jeśli chodzi o pobicia, są one wynikiem wzajemnych animozji, nieporozumień.

Nieletni w 2020 roku popełnili 35 czynów karalnych - mówi komendant KPP w Ostrowie Piotr Wilkowski.

W przypadku złamania prawa przez osoby nieletnie, a więc między 13 a 17 rokiem życia - sprawa kierowana jest do Sądu Rodzinnego, który decyduje o karze.​

Kraków zaprasza na wystawę "Nim wstanie dzień"
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE