Nabór do szkół średnich w powiecie ostrowskim

i

Autor: Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wlkp./mat. prasowe

Nabór do szkół średnich w powiecie ostrowskim – najważniejsze informacje

2020-05-25 10:57

Zbliża się czas wyboru szkoły średniej dla uczniów ósmych klas szkół podstawowych. W tym roku na terenie powiatu ostrowskiego przygotowanych będzie 20 oddziałów w szkołach ogólnokształcących i 32 w szkołach branżowych. Jakie terminy są kluczowe podczas naboru?

Od 18. czerwca do 10. lipca uczniowie będą mieli czas by składać podania do wymarzonych szkół i klas. Co ważne, w tym roku dostać się do wybranego oddziału może być nieco łatwiej, bowiem nie mamy do czynienia z podwójnym rocznikiem podczas rekrutacji. Uczniowie muszą dostarczyć, wraz z podaniami, świadectwa ukończenia szkoły i wyniki egzaminu ósmoklasisty.

Wyniki naboru będą ogłoszone 12. sierpnia, wówczas uczniowie zdecydują ostatecznie do której z zakwalifikowanych szkół chcą trafić. Pełne listy nazwisk będą wywieszone 19. sierpnia.

Uczniowie podania o przyjęcie do danego oddziału mogą składać w formie elektronicznej. W tym przypadku warto jednak śledzić strony internetowe wybranych szkół oraz stronę www.powiat-ostrowski.pl , gdzie na bieżąco pojawiać się będą informacje na temat wymaganych dokumentów i formy ich przekazywania do placówek.

Przesunięcie terminu naboru do szkół jest pewną niedogodnością dla uczniów ale także dla powiatu, który szkoły prowadzi – mówi Paweł Rajski, starosta ostrowski

Dla nas to jest pewna trudność. Tak naprawdę dopiero 19. sierpnia będziemy mogli powiedzieć ile będzie oddziałów, ilu nauczycieli – i w jakim wymiarze – znajdzie zatrudnienie. Cała procedura wymaga też opinii związków zawodowych organu sprawującego nadzór pedagogiczny. Dla powiatu i dyrektorów to spore wyzwanie.

Choć w tegorocznym naborze weźmie udział mniej uczniów, to nauczyciele nie powinni obawiać się braku pracy. Starosta Paweł Rajski zapewnia, że z tego powodu z pewnością redukcji zatrudnienia nie będzie. Z drugiej strony dla wszystkich uczniów w tegorocznym naborze znajdzie się miejsce w szkołach. Według informacji będzie to około 1530 osób.