rower

i

Autor: pixabay

Na rowery! Ale bezpiecznie

2022-04-12 6:45

Sezon już ruszył na dobre. Ale nie wszyscy jeszcze na rowery wsiedli. Dlatego policja apeluje, by przed pierwszą przejażdżką rower dobrze sprawdzić i przygotować. To nie tylko kwestia prawa, ale przede wszystkim naszego bezpieczeństwa. Rower warto sprawdzać co jakiś czas, nawet w trakcie sezonu - mówią z kolei specjaliści.

Policjanci apelują, by przed wejściem na rower sprawdzić, czy jest on odpowiednio przygotowany. Podstawa to białe światło z przodu i czerwone z tyłu - mówi nam Małgorzata Michaś, rzeczniczka policji w Ostrowie.

Musi to być rower wyposażony z przodu w jedno światło pozycyjne, barwy białej lub żółtej, selektywnej. Z tyłu w jedno światło odblaskowe, czerwone, o kształcie innym niż trójkąt. Oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne, barwy czerwonej. Także w co najmniej jeden działający skutecznie hamulec oraz dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Warto mieć też na głowie kask, który - w razie wypadku - chroni nas. Policjanci dodają, by wiosną kiedy ruch rowerowy jest większy, szczegółowo sprawdzić stan techniczny naszych jednośladów. Warto to robić "co jakiś czas", tak by zawsze być pewnym, że wszystko działa.

Do tego warto przypomnieć sobie zasady ruchu drogowego i - przede wszystkim - korzystać ze ścieżek i dróg rowerowych.

Z kolei chcąc ochronić nasz rower przed kradzieżą możemy go na przykład specjalnie oznakować na komisariacie.

QUIZ. Jesteś mistrzem kierownicy? Te pytania to zweryfikują!

Pytanie 1 z 12
Przejazd na czerwonym świetle. Jest dozwolony…