szkoły kalisz

i

Autor: fot. Powiat Ostrowski

Liceum czy technikum? Uczniowie z Kalisza i Ostrowa wybrali swoje nowe szkoły

2021-07-26 11:37

1836 uczniów w Kaliszu przyjętych do szkół ponadpodstawowych. Najwięcej – do liceów. Z kolei w Ostrowie Wielkopolskim absolwenci najchętniej wybierali technika i szkoły branżowe.

W Kaliszu absolwenci mogli wybierać spośród 19 szkół prowadzonych przez miasto i dwóch niepublicznych.

– 2041 kandydatów wypełniło wnioski do szkół, natomiast w samym przydziale brało udział 1962 wniosków. Do szkół zostało przyjętych 1836 kandydatów z czego 807 do liceów ogólnokształcących, 759 do techników, 239 do szkół branżowych i 31 do liceum plastycznego

– informuje Wydział Edukacji Urzędu Miasta Kalisza.

Największym zainteresowaniem cieszyły się oddziały: technik programista, technik fotografii i multimediów, technik informatyk w Techniku im. św. Józefa, oddziały 1E (matematyka, geografia, język angielski) i 1D (biologia, chemia, matematyka) w III Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika, profil psychologiczny w IV Liceum Ogólnokształcąym im. Ignacego Jana Paderewskiego oraz oddziały w II Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki i w I Liceum Ogólnokształcącycm im. Adama Asnyka.

Teraz uczniowie do 30 lipca muszą potwierdzić, że chcą uczyć się w szkole, do której się dostali. Oficjalne listy przyjętych i nieprzyjętych będą ogłoszone 2 sierpnia.

Od 3 do 5 sierpnia potrwa rekrutacja uzupełniająca. Wolne miejsca są w technikach nr 2, 3 i 4, w Technikum Budowy Fortepianów oraz w technikum TEB Edukacja, w szkołach branżowych I stopnia (nr 1, 6, 7), w IV LO oraz w VII LO (szkoła mistrzostwa sportowego).

Z kolei w powiecie ostrowskim do szkół ponadpodstawowych dostało się 1710 uczniów.

W szkołach powiatowych były 1792 miejsca, z czego 802 – w liceach ogólnokształcących, 686 – w technikach, a 308 w szkołach branżowych. O miejsce ubiegało się 1827 uczniów. Do przyjęcia zakwalifikowano 1710 uczniów. Niezakwalifikowanych pozostało 92. Ponadto 25 uczniów nie złożyło kompletu dokumentów.

– 87 proc. uczniów trafiło do szkoły z pierwszej preferencji, czyli do tej do której od początku planowali przyjąć. Prawie 8 proc. to były preferencje drugiego wyboru

– mówi Rafał Luciński, szef Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim.

Większym zainteresowaniem cieszyły się technika i szkoły branżowe – te wybrało 55% uczniów.

Absolwenci chętnie wybierali klasy językowe w IV LO, w I LO klasa matematyczno-fizyczna, natomiast w III LO klasa o profilu biologiczno-chemicznym.

– W szkołach technicznych informatyka i mechatronika w ZST. Odnotowano także spory wzrost zainteresowania kierunkami związanymi z energią odnawialną. Z kolei w ZSU uczniowie chętnie wybierali specjalność z zakresu techniki fotografii i multimediów oraz tradycyjnie specjalność technik żywienia i gastronomii

– informuje Janusz Grzesiak z biura prasowego powiatu ostrowskiego.

W ostrowskich szkołach ponadpodstawowych jest jeszcze 109 wolnych miejsc.

Źródło: Liceum czy technikum? Uczniowie z Kalisza i Ostrowa wybrali swoje nowe szkoły
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE