gnomy

i

Autor: BŹ

Laboratorium już działa! Jest też rządowa dotacja. Szpital w Ostrowie robi badania w kierunku COVID - 19

2020-11-23 12:26

​Blisko 900 badań w kierunku koronawirusa wykonało już laboratorium w szpitalu w Ostrowie Wielkopolskim. Od kilku tygodni ma ono specjalną aparaturę, która pozwala na badania wymazów​. Są to przede wszystkim testów pacjentów i osób przyjmowanych do szpitala. Dziś (poniedziałek 23.11 ) przekazano rządowe pieniądze na zakup sprzętu do badań.

W ciągu doby sprzęt może przebadać do 90 testów. Są to przede wszystkim wymazy od pacjentów. Ale laboratorium nierzadko sprawdza też próbki pobrane od pacjentów w ramach punktu drive - thru, który szpital obsługuje - mówi Dariusz Bierła, dyrektor szpitala w Ostrowie.

To bardzo ułatwia pracę. Wyniki znamy już po kilku godzinach. Wcześniej woziliśmy próbki do Poznania, a to oznaczało nawet dwudniowe oczekiwania na wyniki.

Dlatego tak bardzo zależało nam na zakupie aparatury i wykonywanie badań na miejscu. A warto dodać, że jest to nowoczesny sprzęt, spełniający światowe standardy.

O to, by szpital mógł sam badać próbki - walczyła dyrekcja i władze powiatu ostrowskiego, któremu placówka podlega.

Zaadaptowanie pomieszczeń kosztowało około pół miliona złotych.  Prawie 360 tysięcy dał rząd w ramach funduszu covidowego.

Dziś oficjalnie pieniądze przekazał wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

Cieszymy się, że możemy w ten sposób wspomóc ostrowski szpital, który od początku czynnie i aktywnie włącza się w walkę z koronawirusem.

To zresztą kolejne pieniądze dla tej placówki.

Wcześniej w ramach dotacji rządowej przekazaliśmy m.in. 1,5 miliona złotych na zakup środków ochrony osobistej.

Powstanie laboratorium - wiem - było dla szpitala priorytetem i tym bardziej cieszy nasz wkład.

Resztę dołożyli m.in. miasto Ostrów, powiat ostrowski i sam szpital.

Ponad 100 kg narkotyków poszło z dymem
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE