pszczoły

i

Autor: pixabay

Sprawa kryminalna

KTO zatruł pszczoły? Jest decyzja prokuratury w Pleszewie

2023-07-18 12:22

To nie opryski zabiły pszczoły? Prokuratura zakończyła śledztwo w sprawie zatrucia tysięcy pszczół z pasiek pod Pleszewem, w maju tego roku. Dochodzenie zostało umorzone. Pszczelarze nie zgadzają się z tą decyzją i już ją zaskarżyli.

Tysiące martwych pszczół hodowcy zauważyli 11 i 12 maja tego roku. W zawiadomieniu do prokuratury – stwierdzili, że przyczyną śmierci owadów mogły być opryski pól rzepaku, z którego pszczoły zbierały nektar. Zdaniem pszczelarzy rolnik za szybko wyjechał w pole i pszczoły zostały zatrute opryskami.

Tej teorii nie potwierdziło prokuratorskie śledztwo.

Dochodzenie zostało przeprowadzone bardzo skrupulatnie. Zbadano martwe pszczoły, rzepak, sprawdzono księgi oprysków, które prowadzić muszą rolnicy – mówi nam Maciej Meler, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim. - Faktem jest, że w ciałach zabezpieczonych owadów znaleziono substancje chemiczne. Jednak te substancje nie pokrywały się z tymi, które były w opryskach. Łączy je tylko CYPERMETRYNA, ale – zdaniem biegłego – jej ilość w owadach jest zbyt mała, żeby spowodować śmierć. Zdaniem biegłego z zakresu inżynierii środowiska – śmierć owadów spowodowała mieszanina INSEKTYCYDÓW, bo tej w owadach było faktycznie dużo, ALE z kolei jej nie znaleziono w badanym rzepaku. Stąd decyzja o umorzeniu śledztwa.

Z umorzeniem nie zgadzają się pszczelarze i już zaskarżyli decyzję prokuratury. Teraz tematem zajmie się Sąd Rejonowy w Pleszewie.

Śledztwo prowadzone było zgodnie z 181 artykułem kodeksu karnego, mówiącym o zniszczeniu w świecie roślinnym i zwierzęcym "w znacznych rozmiarach". Grozi za to do 5 lat więzienia.

Pszczelarze starty wycenili na co najmniej kilkanaście tysięcy złotych. Bo - po pierwsze - z tych pasiek miodu już w tym roku nie będzie, a po drugie - praktycznie nie ma szans na odbudowę tych pszczelich rodzin.

Wiesz do czego służyły te przedmioty? Urodzeni w latach 90-tych mają przewagę

Pytanie 1 z 9
Ten przedmiot służył do:
Pytanie 1
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE