Frank szwajcarski jest najdroższy od 2015 r.

i

Autor: pixabay Kursy walut w poniedziałek 13.06.2022

Kredyty frankowe na wokandzie

2022-02-10 6:41

Coraz więcej spraw trafia do Sądu Okręgowego w Kaliszu właśnie związanych z kredytem we frankach szwajcarskich. W ubiegłym roku było ​ich 309. A w 2020 - 129. Wzrost jest prawie trzykrotny.

Coraz więcej spraw dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich trafia do kaliskiego wymiaru sprawiedliwości.

Co ciekawe - spraw nie wnoszą tylko klienci, ale także banki, które chcą na przykład zwrotu kosztów obsługi kredytu.

Wnioski od banków to taka trochę nowość. Zaczęły pojawiać się pod koniec ubiegłego roku - mówi Edyta Janiszewska, rzeczniczka kaliskiego Sądu Okręgowego. - Banki widzą, że coraz częściej klienci "wygrywają", to znaczy sądu orzekają unieważnienie umowy kredytowej, więc też chcą zadbać o swoje interesy. Najczęściej chodzi o pokrycie przez klientów kosztów pożyczki czy korzystania z kapitału banku. Banki jednak czekają na to, jaki wyrok zapadnie w procesie wytoczonym przez danego klienta.

Część spraw, ale niewielka, kończy się porozumieniem między stronami. Ale to objęte jest tajemnicą.

Spora część wyroków wydawanych w kaliskim sądzie to wygrana klientów.Średnio procesy trwają do 1, 5 roku. Ale to pierwsza instancja, potem strony z reguły się odwołują od niekorzystnych dla siebie decyzji, więc de facto sprawy ciągną się dłużej.

W naszym regionie te terminy, choć wydają się odległe, wcale takie nie są. W miastach dużych takich jak Poznań, Wrocław czy Warszawa te procesy ciągną się latami.

Bo tam i więcej kredytobiorców, i więcej pozwów. W sądzie w Warszawie utworzony został nawet wydział, który tylko kwestiami kredytów frankowych się zajmuje.

QUIZ. Czy masz wysoko rozwiniętą intuicję?

Pytanie 1 z 9
Śni Ci się bliska osoba. Co robisz po przebudzeniu?
Źródło: Kredyty frankowe na wokandzie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE