komin

i

Autor: pixabay

Kominy do kontroli! Przed sezonem grzewczym [POSŁUCHAJ]

2021-09-17 12:05

Zanim rozpoczniemy grzać, sprawdźmy kominy i przewody wentylacyjne. Apeluje tuż przed sezonem grzewczym straż pożarna. Regularna kontrola to obowiązek każdego właściciela czy zarządcy domu, ale zdarza się o tym obowiązku zapomnieć. A to skończyć może się pożarem sadzy w kominie. Albo jeszcze gorzej.

To niestety niechlubny jesienno - zimowy standard. Tymczasem uniknięcie zagrożenia może być proste proste, trzeba tylko pamiętać o czyszczeniu komina i spalać w piecu jedynie dozwolone materiały. Mowa o pożarach sadzy w kominie.

U progu sezonu grzewczego strażacy przypominają o obowiązku wyczyszczenia przewodów kominowych.

Paląca się sadza może osiągnąć temperaturę nawet 1000 stopni ! A to już ogromne zagrożenie.

Przy bardzo wysokiej temperaturze komin, ten przewód kominowy może się rozszczelnić, ten pożar z tego komina może rozprzestrzenić się na dach. Więc straty mogą być ogromne.

Może też dojść do zaczadzenia lokatorów. Tu nie ma żartów. Tu MUSI BYĆ przestrzegane prawo.

Kontrola kominiarska to obowiązek - mówi Tomasz Chmielecki, rzecznik strażaków w Ostrowie

Mówi Tomasz Chmielecki, rzecznik strażaków w Ostrowie Wielkopolskim.

Pół biedy, jak skończy się na kominie. Ale są też takie sytuacje, że ogień zabiera dach czy dom.

Warto też wiedzieć, że w przypadku takiego pożaru sadzy w kominie i braku aktualnego dokumentu o przeprowadzonej kontroli kominiarskiej- właściciela czeka też mandat do 500 złotych.

Ale to nie wszystko - bo jeśli dom był ubezpieczony - to - jeśli nie ma aktualnych papierów, że komin był sprawdzany - z odszkodowaniem można się pożegnać.