„Jeszcze Polska nie zginęła”  wystawa w kaliskiej bibliotece

i

Autor: Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu

„Jeszcze Polska nie zginęła” wystawa w kaliskiej bibliotece

2022-01-20 17:15

„Jeszcze Polska nie zginęła” to tytuł wystawy, którą można obejrzeć w Filii nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu. Ekspozycja poświęcona jest Józefowi Wybickiemu, autorowi słów polskiego hymnu. Ale to nie jedyny bohater.

Twórcy wystawy przypominają również postać Jana Henryka Dąbrowskiego, historię Legionów Polskich we Włoszech oraz zmian zachodzących w tekście „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech” , która od 1927 roku, po ostatecznych korektach, stała się naszym hymnem państwowym. Wśród historycznych postaci, związanych z tamtym okresem dziejowym, nie mogło zabraknąć Tadeusza Kościuszki, Napoleona Bonaparte oraz Karola Ottona Kniaziewicza i jego Legii Naddunajskiej.

Wystawa graficznie oparta jest na źródłach pochodzących z zasobów serwisu Biblioteki Narodowej - Polona. Materiały znajdujące się w gablotach uzupełniają treści przedstawione na planszach. Są tu m.in. informacje na temat umundurowania legionistów, hipotez dotyczących pochodzenia melodii, czy prób zmian polskiego herbu i hymnu przez Bolesława Bieruta. 

Mówi Anna Katarzyna Raczko, kierownik filii nr 5.

Wystawę można oglądać do końca maja br., w filii nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka przy ul. Złotej 26-28. Ekspozycja czynna jest w godzinach pracy biblioteki.

„Jeszcze Polska nie zginęła”  wystawa w kaliskiej bibliotece

i

Autor: Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu

QUIZ. Sobotnia ortografia. Te słowa na dyktandach przyprawiały o ból głowy. Pamiętasz je?

Pytanie 1 z 10
Na początek coś podchwytliwego. Niechlubne tradycje angielskich kibiców, których nazwiemy:
Źródło: „Jeszcze Polska nie zginęła” wystawa w kaliskiej bibliotece