janków

i

Autor: DS Inżynier budowy winny wybuchu gazu w Jankowie?

Inżynier budowy winny wybuchu gazu? Ruszył proces ws. tragedii w Jankowie Przygodzkim

2021-12-08 11:45

Nie przyznał się do winy. Odmówił składania wyjaśnień. Przed Sądem Okręgowym w Kaliszu stanął dziś inżynier budowy gazociągu w Jankowie Przygodzkim, gdzie 8 lat temu doszło do wybuchu gazu i gigantycznego pożaru.

Do wybuchu doszło w listopadzie 2013 roku. Zginęły dwie osoby, kilkanaście zostało rannych. Straty oszacowano na ponad 10 milionów złotych. Rodziny, które straciły w wyniku pożaru domy - otrzymały wysokie odszkodowania.

Dziś mieszkańcy pamiętają dokładnie co się wydarzyło. - Trudno zapomnieć, nawet po latach - mówią.

Ogień był ogromny, łuny unoszące się bardzo wysoko, wiadomo pod wpływem ciśnienia gazu, który wydobywał się z tej nieszczelności.

Mnie przeraził nie tyle widok ognia i płomieni, co odgłos wydobywającego się gazu, a przede wszystkim widok tych przerażonych ludzi, którzy próbowali się ratować

Śledztwo było długie i żmudne. Kosztowało ponad 200 tysięcy złotych. Akt oskarżenia trafił do sądu trafił w 2018 roku. Dziś - 8 grudnia - ruszył proces.

Zdaniem prokuratury do wybuchu przyczyniły się błędy inżyniera budowy. Dlatego to on dziś przed sądem stanął.

[...] m.in niedostosowanie sposobu prowadzenia robót ziemnych do wymogów normowych [...], niebezpieczne odstępstwa od projektu w zakresie szerokości i głębokości wykonywanego wykopu, nieprawidłowe składowanie urobku [...], co w konsekwencji doprowadziło do rozerwania gazociągu, niekontrolowanego wycieku gazu i jego zapłonu  i pożaru strumieniowego. [...]

Mówi prokurator Jarosław Górnaś.

Oskarżonemu za nieumyślne spowodowanie katastrofy i sprowadzenie zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi grozi do 8 lat więzienia.

Słodkie smaki dzieciństwa! Czy pamiętasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 20
Dostępne do dziś, wytrawne, twarde "ciastka" z kminkiem to: