zdjęcie poglądowe

i

Autor: pixabay.pl

POGODA

IMGW ostrzega, nadciągają burze! Jak się zachować i o czym trzeba pamiętać?

2024-07-10 8:54

To może być niebezpieczne popołudnie. Uwaga burze! IMGW wydało ostrzeżenie drugiego stopnia dla powiatu ostrowskiego, kaliskiego i ostrzeszowskiego - możliwe burze, którym będzie towarzyszyć ulewny deszcz i porywisty wiatr. Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 16:00.

Schować się pod drzewem, czy lepiej nie? Wyłączyć urządzenia elektryczne i wszystkie wtyczki z gniazdka, czy nie ma to znaczenia? Jak zachować się podczas burzy?

Gdy nadciąga burza, najbezpieczniej jest pozostać w domu i pozamykać wszystkie okna. Trzeba również pamiętać o wyłączeniu urządzeń elektrycznych i powstrzymać się od dotykania metalowych przedmiotów, które mogą przewodzić prąd - mówi Noemi Biel, oficer prasowy straży pożarnej w Ostrzeszowie.

Gdy jednak burza złapie nas na spacerze - pamiętajmy, nie chowajmy się pod drzewami.

Gdy znajdujemy się np. gdzieś w otwartej przestrzeni - nie biegajmy, starajmy się poruszać powoli. Z kolei, gdy znajdziemy jakieś zagłębienie w ziemi, schowajmy się tam, tak by nie być najwyższym punktem w danym miejscu. Dużym niebezpieczeństwem jest dla nas także sytuacja, gdy znajdujemy się w wodzie lub w jej pobliżu. Jak najszybciej oddalamy się od takiego miejsca. Woda przyciąga pioruny i przewodzi prąd. Jeśli jednak burza złapie nas w mieście, podczas spaceru - nie chowajmy się pod drzewami, latarniami, czy masztami - dodaje Noemi Biel.

Warto też zainstalować aplikację - a jest ich naprawdę sporo - która podpowie nam, czy nadciąga burza. Wtedy będziemy mieć pewność, czy wybrać się na spacer, czy lepiej odpuścić i zostać w domu.

Na naszych balkonach i działkach - o ile mamy taką możliwość - warto też zabezpieczyć wszystko to, co może porwać wiatr. Pamiętajmy jednak, by zawsze przede wszystkim najpierw zadbać o własne bezpieczeństwo.

Podtopione ulice i połamane drzewa. Czy wiesz, jak zachować się podczas burzy? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Czy podczas burzy można wychodzić z domu?
Źródło: IMGW ostrzega, nadciągają burze! Jak się zachować i o czym trzeba pamiętać?