gang

i

Autor: CBŚP/www.cbsp.policja.pl

Sprawa kryminalna

"Gang podatkowy" rozbity. 12 osób z zarzutami

2023-07-05 7:49

12 osób z zarzutami, siedem już aresztowanych. Gang wyłudzający podatek VAT, na którym Skarb Państwa stracił co najmniej 10 milionów złotych rozbity. Lista zarzutów jest jednak znacznie dłuższa. Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Ostrowie.

12 osób z zarzutami, siedem już aresztowanych. Gang wyłudzający podatek VAT, na którym Skarb Państwa stracił co najmniej 10 milionów złotych rozbity.

Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Ostrowie.

Ponad 100 funkcjonariuszy CBŚP a także Centralnego Biura do Spraw Zwalczania Cyberprzestępczości i administracji skarbowej przeprowadziło przeszukania i zatrzymania 12 osób. Łącznie – na terenie pięciu województw - sprawdzono 24 miejsca, w tym mieszkania, siedziby spółek i biura. Zabezpieczono telefony, sprzęt komputerowy, nośniki danych, kilkaset segregatorów dokumentacji a także kilkanaście tysięcy Euro w gotówce i kilka tysięcy dolarów. Ponadto dwie sztuki broni i samochody – mówi Maciej Meler, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim.

Zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej usłyszała cała dwunastka, w tym trójka – kierowania tą grupą. Natomiast piątka z podejrzanych odpowiadać będzie za zbrodnię vatowską czyli fałszowanie faktur. Pozostali za pranie brudnych pieniędzy na kwotę 15 milionów złotych i liczne oszustwa.

Na liście zarzutów są także wyłudzenia leasingów na luksusowe samochody takie jak porsche czy BMW.

Jak ustalono – wartość wystawionych przez podejrzanych faktur to co najmniej 90 milionów złotych - dodaje prokurator Meler.

Członkowie grupy wystawiali i posługiwali się „pustymi” fakturami, które nie odzwierciedlały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Pozwalało to w nieuprawniony sposób podmiotom gospodarczym z całego kraju, które używały tych faktur, zaniżać należne do zapłacenia podatki.

Na tej „działalności„ Skarb Państwa stracił co najmniej 10 milionów złotych w tytułu niezapłaconego VAT-u.

Więcej szczegółów prokurator nie ujawnia, bo śledztwo jest wielowątkowe, rozwojowe i nie są wykluczone kolejne zatrzymania czy zarzuty.

Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi do 5 lat więzienia, za jej kierowanie – do lat 10. Zbrodnia vatowska czy fałszowanie faktur zagrożona jest karą do 25 lat odsiadki.

Na poczet przyszłych kar zabezpieczono majątek podejrzanych w kwocie ponad miliona złotych.

Quiz. Jakim zwierzęciem byłeś w poprzednim wcieleniu?

Pytanie 1 z 10
Jakie zwierzę lubisz najbardziej
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE