komeda

i

Autor: Andrzej Staszok, Grand Prix Komeda

festiwal filmowy

Dziś wielki finał! W Ostrowie kończy się 12.Grand Prix Komeda

2023-06-17 15:56

Za kilka godzin wszystko będzie już jasne! W Ostrowie kończy się 12.Grand Prix Komeda. Wczoraj publiczność wypełniła sale OCK po brzegi, bo i filmy, i goście były znakomite. Ale cały festiwal bogaty był w rozmowy, pokazy i spotkania z mistrzami. Medialnym partnerem festiwalu jest Radio Eska.

Właśnie – w ramach ostrowskiego festiwalu – rusza debata. W tym roku jej temat to: „Kompozytor też człowiek. Artysta w nowych czasach”. W debacie biorą goście festiwalu i publiczność.

To bardzo ważny punkt programu – mówi prowadzący debatę, dyrektor artystyczny festiwalu Łukasz Maciejewski. - To nie tylko świetna płaszczyzna do mocnej wymiany zdań i poglądów. Ale też realny wpływ na filmową rzeczywistość. Tak było na przykład, kiedy właśnie po naszych słowach, zmieniono w regulaminie ORŁÓW - polskiej nagrody filmowej – kwestie właśnie dotyczące muzyki filmowej. Bo trzeba zauważyć pracę kompozytorów.

I właśnie autorzy muzyki dużo o tej pracy podczas spotkań z widzami opowiadali.

Tak było na przykład wczoraj, podczas rozmowy po filmie „Johny” z udziałem Dawida Ogrodnika i Michała Kusha, który jest autorem muzyki do filmu o Janie Kaczkowskim i jednym z pretendentów do nagrody.

Napisanie muzyki do filmu było moim marzeniem. I w tym filmie mogłem je spełnić – mówi kompozytor. - Dziś mam tego już trochę więcej, ale prawdziwą pierwszą lekcją był właśnie ten obraz. Kiedy dostałem scenariusz, i wiedziałem już jaki to film, była inna koncepcja muzyki – tak ustaliliśmy z reżyserem. Ale czekałem na pierwsze zdjęcia. Musiałem poznań ten film choć trochę i okazało się, że planowana na podstawie scenariusza ścieżka się na pewno nie sprawdzi. Dopiero po pierwszych kadrach zacząłem tworzyć. Co ciekawe – zajęło mi to 8 miesięcy i kiedy już był prawie finał, kiedy już była akceptacja tego co napisałem – spalił mi się komputer i straciłem wszystko. Bo dane były nie do odzyskania. To był dramat, ale dostałem takiego kopa adrenaliny, że nową muzykę napisałem w ciągu następnych 11 dni. Prawie nie spałem, a muzyka powstała. To był niesamowity czas.

O pracy nad tym filmem pięknie też opowiadał odtwórca głównej roli Dawid Ogrodnik.

W piątkowy wieczór z widzami spotkał się także Maciej Stuhr. W Ostrowie pokazał swój – nakręcony ze studentami krótki metraż pt .” II Koncert na wiolonczelę i orkiestrę” z muzyką Pawła Mykietyna. Niezwykły obraz.

Ja zawsze szukam historii, która jest – jak napisał kiedyś wspaniale klasyk – historią wesołą, a przez to strasznie smutną. Jeśli coś spełnia takie kryteria, to jest zawsze u mnie na pierwszych miejscach, jeśli chodzi o sztukę. Jeśli śmieję się przez godzinę, czy dwie, a potem przyjdę do domu i zastanawiam się, że w sumie to jest tragiczne, jeśli uda się uzyskać taki efekt, to zawsze najbardziej się z tego cieszę – mówił aktor dziennikarzom.

Z widzami aktor spotkał się po projekcji konkursowego „Fucking Bornholm”.

A już dziś wieczorem wielki finał. I wręczenie nagród – za najlepszą muzykę filmową. I za całokształt twórczości. Tę nagrodę odbierze Jerzy Satanowski.

Gościem muzycznym gali finałowej będzie grupa BIBOBIT, która przedstawi projekt OSIECKA.

Medialnym partnerem festiwalu jest RADIO ESKA.

komeda

i

Autor: Andrzej Staszok, Grand Prix Komeda

QUIZ. Wielki test na zdolność do miłości. Sprawdź, czy potrafisz kochać

Pytanie 1 z 10
Które słowo najlepiej opisuje Twoje relacje z rodziną?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE