dzieci sie uczą

i

Autor: fb SP9

Dzieci uczą się polskiego

2022-05-18 7:51

W całej szkole jest ich 15, i aż 5 w 1 klasie. Uczniowie z Ukrainy w ostrowskiej „dziewiątce”. Od dwóch miesięcy uczą się nie tylko wszystkich obowiązkowych przedmiotów, ale przede wszystkim języka polskiego. I idzie im to szybciej niż dorosłym.

Na konferencji naukowej w warszawie dotyczącej migracji dzieci mogłam się przekonać, że prowadzimy tą naukę na bardzo wysokim poziomie - mówi Bogumiła Gruszczyńska- Kozan, wychowawczyni 1a i nauczycielka języka polskiego jako obcego. Dzieci nie mają barier, dorośli się boją. Zresztą jest to już zbadane ze do 3 miesięcy dzieci poznają język na tyle ze mogą się swobodnie komunikować. Nie mówię, że pisać i czytać, ale właśnie rozmawiać. I to działa z dwie strony, bo myślę że na całą moją klasę znalazłaby się spora grupa polskich dzieci chętnych, by uczyć się ukraińskiego. 

dzieci sie ucza

i

Autor: fb SP9

Dzieci są bardzo aktywne, moja klasa 100 procent frekwencji. Już widzę efekty, bo Waleria czyta już rewelacyjnie i z radością postawiłam jej 6. Tak można opanować w krótkim czasie język, jeśli jest ćwiczony, jest wypracowany w domu. Jej mam chodzi na lekcje polskiego dla dorosłych i nie mając gdzie zostawić córki, zabiera ją ze sobą więc Waleria korzysta podwójnie - dodaje wychowawczyni. 

dzieci sie ucza

i

Autor: fb SP9

W ostrowskich podstawówkach łącznie uczy się ponad 180 dzieci z Ukrainy.