auto zima

i

Autor: pixabay

Dobrze przygotuj się do "jazdy" na zimowe ferie! Apeluje policja

2022-01-14 8:18

Sprawdź samochód przed wyjazdem na zimowy wypoczynek. Tuż przed feriami policja przypomina​ o tym, jak WAŻNY jest przegląd techniczny samochodu, a także warunki przewożenia dzieci. W przypadku tych najmłodszych i najmniejszych - OBOWIĄZKOWO- w fotelikach. Obowiązkowe są także opony zimowe!

Zanim wyruszymy w drogę warto dokładnie sprawdzić samochód, szczególnie gdy przed nami naprawdę długa podróż w zmieniających się warunkach pogodowych.

- Na pewno sprawdzić trzeba akumulator,  wycieraczki i płyn do spryskiwania szyb, obowiązkowo skontrolujmy oświetlenie pojazdu, światła awaryjne, hamulce i poziom oleju - mówi Małgorzata Michaś, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim. - Pamiętajmy też o oponach zimowych. Te całoroczne uznawane są za znacznie mniej bezpieczne rozwiązanie niż opony sezonowe. Opony zimowe skutecznie „odprowadzają” śnieg, a przede wszystkim są bezpieczniejsze właśnie o tej porze roku.

Warto też pamiętać o tym, żeby zabezpieczać przewożone przedmioty. W momencie zderzenia - mogą być one śmiertelnym zagrożeniem.

 - Trzeba dokładnie sprawdzić, czy nic w samochodzie "nie lata", zapięte powinny być też wszelkie torby i walizki. No i pamiętajmy, by samochód był w pełni zatankowany, by paliwa nie zabrakło podczas jazdy - dodaje Michaś.

Warto też - wyjeżdżając w podróż - powiadomić rodzinę lub znajomych o tym, gdzie i na jak długo jedziemy. A potem  - już na miejscu "odmeldować się" rodzinie.

Na samą podróż - dobrym pomysłem jest też -  przygotowanie kanapek i kawy. Wiadomo, że zawsze można się gdzieś "po drodze" zatrzymać, ale są takie odcinki, kiedy o to trudno, więc własna kawa i ciasto na pewno mogą okazać się "zbawienne".

- Przed wyjazdem sprawdźmy też szczegółowo prognozę pogody. I to na całej trasie, która nas czeka - mówi rzeczniczka policji w Ostrowie.

Trzeba też pamiętać o tym, by mieć w pełni naładowany telefon, a mieszkanie czy dom zostawiliśmy pod czujnym okiem sąsiadów lub rodziny.

Zapamiętajmy też numery ratunkowe:

112 – telefon ratunkowy

986 – straż miejska.

Sonda
Wypłynąłbyś w samotny rejs?