Pracownicy laboratorium pobierają wymazy lub szkolą jak to zrobić prawidłowo - a potem próbki przesyłają do certyfikowanego laboratorium w Warszawie.
Ważne jest to, że cały personel medyczny i pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej mają dostęp do darmowych testów medycznych na obecność koronawirusa Real Time PCR w laboratorium w Warszawie Warsaw Genomics. Przy czym pobranie materiału do badań musi się odbyć w odpowiedni sposób i w odpowiedni sposób ten materiał musi zostać zabezpieczony.
Mówi właścicielka laboratorium Maria GRZESZCZYK.
Obecnie stosuje się dwie uznane przez oficjalne czynniki medyczne metody badań na obecność koronawirusa. To metoda PCR i badanie na przeciwciała. PCR polega na analizie genetycznej i służy do wykrycia wirusa w chwili pobrania próbki, czyli początkowej fazie infekcji. Jest to jedyna metoda badania rekomendowana przez WHO i uznawana przez rządy. Czas trwania takiego badania to zaledwie kilka godzin od czasu dotarcia próbki do pracowni, więc w praktyce wynik może być wydany w czasie od 1 do 2 dni.
Dodaje właścicielka CIGEN.
Co ważne, pielęgniarka czy lekarz mogą zgłosić się samemu na badania. Ale potrzebne jest też potwierdzenie z placówki medycznej, w której pracuje.