apel o barycz

i

Autor: bz

Apel o Barycz. Bo "zarośnięta"

2021-12-13 9:51

Apel o regulację rzeki Baryczy. Taki dokument przygotowała rada powiatu ostrowskiego i wysłała do Wód Polskich. Dotyczy odcinka 13 kilometrów na terenie powiatu, głównie gminy Przygodzice, gdzie są stawy hodowlane.

Nie wyregulowana rzeka się cofa i zamula stawy, co uniemożliwia prowadzenie hodowli ryb, głównie karpi.

Chodzi o to, by rzeka na terenie gminy była między innymi dwa razy w roku czyszczona i regulowana. Poza tym ta rzeka ciągle zmienia koryto, bo jest to teren bagienny i to powoduje, że zalewa okoliczne pola i łąki, przynosi straty gospodarzom - mówi radna powiatu Maria Tomaszewska.

Z takim apelem wystąpiła też Wielkopolska Izba Rolnicza.

az

Zgłaszali się do nas mieszkańcy, w trosce o gospodarstwa, które podupadają. Dzierżawcy tych stawów złożyli wypowiedzenia ze względu na straty ekonomiczne, jakie mają. W związku z tym jako radni też wystąpiliśmy z apelem o podjęcie działań - dodaje radna.

apel o barycz

i

Autor: bz

Ale nie uporządkowane koryto Baryczy to też problem dla gospodarzy, którym rzeka regularnie zalewa pola i łąki.

Problem polega na tym, że rzeka jest od lat nie czyszczona, nie regulowana i nie hakowana. Już w tej chwili jest wyżej niż nasze łąki i pola uprawne. Woda się rozlewa, niszczy szlachetną trawę, a zostaje ta zwykła która średnio się nadaje do zwierząt - mówi jeden z gospodarzy.

Wcześniej rzeka podlegała Urzędowi Marszałkowskiemu w Poznaniu, teraz obowiązki przejęły Wody Polskie.

apel o barycz

i

Autor: bz