wawrzynek

i

Autor: Maciej Bruder/Lasy Państwowe Zakwitł wawrzynek wilczełyko

Wiosna idzie! Zakwitł wawrzynek wilczełyko [POSŁUCHAJ]

2022-02-08 6:44

Chcecie trochę koloru? To wybierzcie się do lasu i poszukajcie wawrzynka wilczełyko. To pierwszy zwiastun wiosny i już - wyjątkowo wcześniej - zakwitł w lasach w Przedborowie pod Ostrzeszowem. Ma charakterystyczne prawie purpurowe kwiaty. ALE nie można go zrywać, bo jest chroniony.

Idzie wiosna jak nic!

Dowód? Proszę bardzo.

Leśnicy z Przedborowa pod Ostrzeszowem - już zauważyli WAWRZYNKA WILCZEŁYKO. To on właśnie zwiastuje wiosnę. Ale zwykle pojawia się na początku marca.W tym roku z powodu ciepłej zimy - charakterystyczne różowe kwiaty już się pojawiły.

To taka roślina, która pojawia się jako pierwsza ze wszystkich. Zanim inne zaczną puszczać liście czy pąki, wawrzynek już kwietnie - mówi Joanna Oleszyńska Niżniowska z Nadleśnictwa Przedborów. -  I jest piękny. Ma różowe, czy wręcz purpurowe kwiaty. I naprawdę wygląda zjawiskowo. Ja zawsze go wypatruje. Z reguły pojawia się na początku marca, ale ostatnie lata i ciepłe zimy spowodowały, że kwitnie wcześniej. To taki krzak do około metra wysokości, bardzo delikatny i subtelny. Rośnie w lasach liściastych i mieszanych. Tam gdzie jest wilgotno. Naprawdę warto wybrać się na spacer do lasu i go poszukać.

Idzie wiosna! Zakwitł wawrzynek wilczełyko - mówi Joanna Oleszyńska Niżniowska z Nadleśnictwa Przedborów.

CO WAŻNE wawrzynek jest trujący. Jego czerwone owoce - które pojawiają się latem - dla człowieka mogą oznaczać koniec. Wystarczy ich tylko 10.

Ale dla ptaków i zwierząt są przysmakiem. Z darów wawrzynka korzystają też pszczoły, bo to roślina miododajna.

Złośliwy twierdzą, że z wawrzynkiem jest tak jak z kobietami - przynajmniej niektórymi - piękne, ale trujące...

QUIZ. Jedzenie na literę ... . Z pozoru proste pytania mogą Cię zaskoczyć!

Pytanie 1 z 26
Inaczej kluski, na literę M: