piniondz

i

Autor: pixabay

Więcej za śmieci od lutego w Ostrowie. Zdecydowali radni

2021-11-26 10:06

Więcej za śmieci zapłacą mieszkańcy Ostrowa. Zgodnie z decyzją radnych - od 1 lutego - będzie to 29 złotych od osoby, w przypadków segregacji. Gdy odpady nie będą posegregowane ta stawka wyniesie 58 złotych. Teraz jest to - analogicznie - 25 i 50.

Jak tłumaczą władze Ostrowa : nie było innego wyjścia. Drożeje wszystko  więc i zmiana stawek musi być.

 Zmiana stawek to efekt wzrostu kosztów systemu gospodarowania odpadów na co wpływ mają m.in. rosnąca ilość odpadów oraz koszt ich zagospodarowania, czy wzrost kosztów energii i paliwa. Utrzymane zostają ulgi dla mieszkańców, a więc częściowe zwolnienie z opłat dla rodzin wielodzietnych oraz dla mieszkańców, którzy kompostują bioodpady. Rada Miejska Ostrowa Wielkopolskiego przyjęła nowe stawki opłat za gospodarowanie odpadami podczas listopadowej sesji.

Informuje miasto.

Opozycja nie zgadza się z takim podejściem. I była przeciw. Choć nie w całości. Troje radnych z Prawa i Sprawiedliwości nie zagłosowało przeciw, ale wstrzymało się od głosu.

I dlatego uchwała przeszła.

Ewidentnie wychodzi polityka prezydent miasta Beaty Klimek  - czyli trzy razy P. Pożyczki. Podwyżki. Propaganda. Szkoda tylko, że jest to kosztem mieszkańców. Na pewno dało się to inaczej rozwiązać. Ale okazało się, że prezydent ma nowych sprzymierzeńców. Bo trójka kolegów z klubu PIS nie zagłosowała przeciw, ale się wstrzymała. Co dało przewagę radnym z miejskiej koalicji w przeforsowaniu podwyżek.

Mówi Jakub Paduch, radny miejski z Platformy Obywatelskiej.

Nie zmieniają się natomiast ulgi dla wyznaczonych grup mieszkańców. To  zwolnienie w wysokości 2 złotych  dla około 5 tysięcy ostrowian, którzy kompostują odpady w przydomowych kompostownikach oraz 30% zwolnienia z opłat dla około 4 590 osób z rodzin wielodzietnych.

 Nowe stawki obowiązujące od lutego 2022 roku:

·         29,00 zł/osoba/m-c – podstawowa,

·         27,00 zł/osoba/m-c – uwzględniająca zwolnienie w części opłaty,

·         za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości 2,00 zł/osoba za zagospodarowanie bioodpadów w przydomowym kompostowniku,

·         20,30 zł/osoba/m-c – uwzględniająca zwolnienie w części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości 30% dla rodzin wielodzietnych,

·         58,00 zł/osoba/m-c – niedopełnienie obowiązku segregacji.

Sonda
Robisz zakupy w internecie?