mammograf

i

Autor: pixabay Zdjęcie poglądowe

zdrowie

Więcej Polek skorzysta z bezpłatnej mammografii. Jest decyzja Ministerstwa Zdrowia

2023-09-26 9:02

Od 1 listopada bezpłatna mammografia dla kobiet w wieku 45-74 lat – zapowiedziała goszcząca w poniedziałek w Ostrowie Minister Zdrowia, Katarzyna Sójka. Do tej pory z bezpłatnych badań mogły korzystać panie w wieku 50 -69 lat.

Odpowiednie rozporządzenie już jest, musi tylko nabrać mocy prawnej. Stąd termin 1 listopada.

Trwają jeszcze wszystkie niezbędne procedury legislacyjne, ale od 1 listopada ten wiek pań, które będą mogły bezpłatnie się przebadać – będzie zwiększony. To oznacza, że nie trzeba będzie mieć skierowania by z mammografii skorzystać.

Wystarczy mieć potwierdzenie wieku – i udać się do mammobusa, jeśli akurat jest w okolicy, czy do szpitala, gdzie mammograf jest i się przebadać. Można też skorzystać z podpowiedzi na stronie planujedlugiezycie.pl i tam znaleźć wszystkie dane, gdzie profilaktyczne badania można wykonać.

Mówi szefowa resortu zdrowia Katarzyna Sójka, która dodaje, że badania bezpłatne są raz na dwa lata, w przypadku wskazań medycznych – raz do roku.

Ministerstwo rekomenduje także, by regularnie z mammografii zaczęły korzystać kobiety od 25 roku życia.

Natomiast od 2025 roku – obowiązywać mają u nas tylko mammografie cyfrowe.

W Polsce w ciągu roku stwierdza się około 20 tysięcy przypadków nowotworów piersi.

Quiz. Jaki meżczyzna jest Ci pisany? Typowy mieszczuch czy swojski rolnik?

Pytanie 1 z 8
Twoja wymarzona randka to:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE