policja ostrów

i

Autor: BŹ

Uwaga na fałszywych rachmistrzów! Policja prosi o ostrożność! [POSŁUCHAJ]

2021-04-15 19:14

​Policja ostrzega przed fałszywymi rachmistrzami. W naszym regionie takich przypadków wprawdzie nie zanotowano ALE w kraju pojawili się oszuści, którzy przy okazji Spisu Powszechnego, próbują oszukać lub okraść - przede wszystkim seniorów. Stąd apel policji o ostrożność w kontaktach z obcymi.

Oszuści wykorzystują każdą okazję, by coś zyskać. Teraz próbują wykorzystać Narodowy Spis Powszechny. I próbują wyłudzić dane wrażliwe, lub nawet okraść osoby, do drzwi których pukają.

Szczególnie narażone są osoby starsze, które nie spiszą się za pomocą internetu.

Dlatego policja, jak mantrę, powtarza apel o ostrożność w kontaktach z obcymi.

- Nie należy ufać osobom, których nie znamy -  mówi Małgorzata Michaś, rzeczniczka KPP w Ostrowie Wielkopolskim.

Przede wszystkim sprawdźmy KTO do nas przyszedł i dopiero wówczas możemy spokojnie odpowiadać na zadane pytania. ALE i tu trzeba uważać, w spisie nie ma mowy o tym ile zarabiamy, w spisie nie podajemy numeru konta czy numeru dowodu osobistego. Gdy takie pytania się pojawią, można podejrzewać, że mamy do czynienia z oszustem. Wtedy trzeba wezwać policję.

Należy uważać na fałszywych rachmistrzów - mówi Małgorzata Michaś, rzecznik KPP w Ostrowie

Z powodu pandemii w wielu gminach rachmistrzowie nie ruszyli jeszcze do pracy. Tym bardziej nie należy ufać nieznajomym, którzy pytają na przykład o numer dowodu osobistego. Tym bardziej, że ta informacja, ani stan i numer konta w banku - nie jest absolutnie przedmiotem spisu powszechnego.

Rachmistrzowie - ci prawdziwi - wyposażeni są w specjalne identyfikatory, nie oczekują też wpuszczenia do mieszkań.

Tożsamość rachmistrza może też łatwo sprawdzić dzwoniąc na numer infolinii spisowej. W razie wątpliwości można zawiadomić policję.

Wzięcie udziału w Powszechnym Spisie Ludności i Mieszkań to obowiązek każdego Polaka. Najprościej zrobić to przez internet.

Brutalny atak na ratownika medycznego we Włocławku
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE