Zwolnieni z Teorii

i

Autor: FB Zwolnieni z Teorii

SPOŁECZNE

Uczniowie z Ostrowa powalczą o nagrody. Wielki Finał Zwolnionych z Teorii już w ten czwartek!

2024-05-21 12:35

Czy projekty uczniów z Ostrowa znajdą się wśród najlepszych w Polsce? Odpowiedź na to pytanie poznamy już w ten czwartek! Bo to właśnie w czwartek - w Warszawie - odbędzie się Wielki Finał X edycji ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z Teorii, w ramach której uczniowie z IV LO w Ostrowie Wielkopolskim opracowali cztery projekty.

Wielki Finał już w ten czwartek! Uczniowskie projekty powalczą o nagrody w ramach ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z Teorii. O nagrody i laury powalczą też uczniowie z IV LO w Ostrowie Wielkopolskim, którzy w tegorocznej edycji przygotowali kilka projektów.

Pierwszy z nich pod hasłem ,,Dzięki nam widzisz świat'' - jak możecie się domyślić, ma uświadomić nam, jak ważne jest regularne badanie wzroku.

Tematem naszego projektu jest wzrok. Chcemy uświadomić naszym rówieśnikom, jak ważną rolę on odgrywa i jak nasze złe nawyki źle na niego wpływają. Pomysł na taki projekt wziął się z naszych osobistych doświadczeń. Nasza koleżanka była na wizycie kontrolnej u okulistki i ta Pani powiedziała wtedy, że za parę lat może wystąpić epidemia krótkowzroczności. To nas mocno zainspirowało do działania - mówią Hania i Weronika koordynatorki projektu.

,,Dzięki nam widzisz świat'' tworzą Hanna Szulc, Weronika Kaczmarek, Maja Napierała i Amelia Marek.

Kolejny projekt przygotowany przez uczniów z IV LO to ,,Date with pages''.

Chcemy propagować czytelnictwo wśród młodych osób. Chcemy pokazać, że nie jest to nudny sposób na spędzenie wolnego czasu, a wręcz przeciwnie, że jest to bardzo interesujące i naprawdę warto - mówi koordynatorka projektu Katarzyna Baraniak.

,,Date with pages'' tworzą Zuzanna Pawlak, Katarzyna Baraniak, Antonina Gruchalska oraz Kacper Choma. 

Trzeci z pomysłów to ,,Projekt EXCHANGER''. I tutaj, w dużej mierze chodzi po prostu o to, by pokazać młodym ludziom i przekonać ich, dlaczego warto wyjechać na wymianę uczniowską.

Zajmujemy się promocją wymian międzynarodowych. Sama nasza grupa składa się z osób, które też na takich wymianach były, uczestniczyły w nich. Uważamy, że jest to super opcja rozwoju dla uczniów, a jest to trochę taki temat tabu. Mało jest informacji na ten temat. Dlatego my edukujemy, popularyzujemy i promujemy wymiany międzynarodowe, w różnych formach, np. poprzez współpracę z przeróżnymi organizacjami - mówi Sara Grzegorczyk, liderka projektu. 

Ostatni z projektów realizowanych przez uczniów z ostrowskiego liceum to ,,Krok po zdrowie''.

Chcemy poszerzyć u ludzi świadomość na temat pierwszej pomocy przedmedycznej, ponieważ uważamy, że dużo osób źle do tego podchodzi. Zgłębiają swoją wiedzę w szkole, na kursach zawodowych i ewentualnie podczas kursu na prawo jazdy, a później nie utrwalają w tej wiedzy i gdy są świadkami wypadku, nie są w stanie pomóc, bo paraliżuje ich strach, nie wiedzą co zrobić. Uważamy, że jest to wiedza elementarna i należy ją utrwalać, dlatego na tym się skupiamy. Ta pierwsza pomoc jest naszym must have. Uświadamiamy też, jakie konsekwencje może nieść za sobą źle przeprowadzona pierwsza pomoc lub brak jakichkolwiek działań - mówią Ewa Pietralczyk i Wiktoria Piękna z IV LO.

Czy któryś z tych pomysłów okaże się jednym z najlepszych? Odpowiedź na to pytanie poznamy już w ten czwartek.

Medialnym partnerem Olimpiady Zwolnieni z Teorii jest Radio Eska. 

Czy rozpoznasz kierowców F1 po zdjęciu? Quiz dla miłośników wyścigów

Pytanie 1 z 16
Na zdjęciu widzimy...