coronawirus

i

Autor: pixabay

Tysiące telefonów, tysiące decyzji. Liczba pracowników bez zmian. Sanepid w Ostrowie w pandemii

2021-04-09 13:48

Ponad 20 tysięcy telefonów wykonali w ubiegłym roku pracownicy Sanepidu w Ostrowie Wielkopolskim. Co najmniej drugie tyle odebrali. 2020 był dla inspekcji najbardziej pracowitym rokiem w historii. Wszystko z powodu pandemii. Na jej początku to właśnie Sanepid miał najwięcej obowiązków. Inspekcja m.in. kierowała na wymazy, kwarantanny i izolacje. ​Dopiero po kilku miesiącach w te obowiązki zostali włączeni lekarze rodzinni.

W 2020 roku ostrowscy inspektorzy przeprowadzili prawie 18 tysięcy wywiadów epidemiologicznych. Od początku tego ponad siedem tysięcy.

A liczba pracowników się nie zmieniła. Gdyby nie pomoc powiatu czy wojska - byłoby jeszcze trudniej - mówi szef ostrowskiej stacji Andrzej Biliński.

To trzeba podkreślić, bo od kwietnia ubiegłego roku stacja już nie podlega pod samorząd powiatowy, ale to właśnie władze powiatu zareagowały i zorganizowały wolontariuszy, którzy w najtrudniejszym momencie bardzo pomogli. Było to w październiku ubiegłego roku. Wtedy stacja była już niewydolna.

I powiat pomógł. Zwróciłem się także o pomoc do wojska. I żołnierze - zarówno sił operacyjnych jak i WOT - u - wsparli nas. Pracowali przez kilka miesięcy.

Za nami bardzo trudne miesiące. Trzeba też zauważyć, że w tym czasie wielokrotnie zmieniało się prawo, pojawiały się nowe rozporządzenia. Szybko się to wszystko zmieniało, trzeba było być cały czas "w gotowości".

Od początku pandemii - inspektorzy przeprowadzili też 737 kontroli przedsiębiorstw i firm - w kontekście przestrzegania nakazów i zakazów nałożonych w związku z pandemią.

Sanepid wydał 19 decyzji administracyjnych i nałożył kary na łączną kwotę 227 tysięcy złotych.

Większość ukaranych się odwołała. Sprawy się toczą w sądach administracyjnych.

W 2020 roku w powiecie ostrowskim koronawirus został potwierdzony  - zgodnie z danymi Sanepidu - u ponad 5 tysięcy mieszkańców. Od początku bieżącego u ponad 4, 5 tysiąca.

Raport z anteny 09.04, godz.10