ptaki

i

Autor: BŹ

Ptasia grypa w Wielkopolsce! Dla hodowców to może być cios [POSŁUCHAJ]

2020-11-25 12:04

To nie jest dobra wiadomość dla hodowców drobiu. Jest pierwszy tej jesieni przypadek ptasiej grypy w Polsce - na fermie w wielkopolskim WOLSZTYNIE. Wybitych i zutylizowanych zostanie ponad 900 tysięcy kur niosek. Służby wyznaczają już tereny zapowietrzone - do 3 kilometrów - i zagrożone - do 10 od ogniska i APELUJĄ do hodowców i gospodarzy o reżim bioasekuracyjny.

Wyniki badań we wtorek potwierdziły, że kury na fermie w Wolsztynie padły właśnie z powodu ptasiej grypy.  Teraz wszystkie ptaki z czternastu kurników zostaną zutylizowane.

Takie są procedury.

Wirus najprawdopodobniej przedostał się przez otwory wentylatorów. Bo pod nimi znaleziono pierwsze martwe ptaki. Tak też było na początku  roku  w powiecie ostrowskim, który wtedy walczył z ptasią grypą.

Nie jest wykluczone, że wirusa teraz  przyniosły dzikie ptaki, bo niedaleko kurników jest rzeka.

Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad bioasekuracji - mówi Dariusz Hyhs, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostrowie Wielkopolskim.

Po pierwsze w oknach i drzwiach muszą być siatki. Kurniki powinny być pozamykane. Ale  - tak jest jeszcze teraz na naszym terenie - ptaki można jeszcze wypuszczać.

CO WAŻNE! Nie wolno zostawiać wody oraz karmy przed budynkami. Bo tam mogą mieć do nich dostęp ptaki dzikie, które wirusa przenoszą.

W przypadku pracowników ferm - muszą myć ręce, a także nie wychodzić w ubraniu i butach, w których chodzą w kurnikach - poza nie.

Trzeba też zwrócić uwagę na to, kto przyjeżdża do gospodarstwa po odpady czy z karmą. Tu dezynfekcja jest też ważna.

Trzeba bezwzględnie przestrzegać bioasekuracji - mówi Dariusz HYHS, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostrowie Wielkopolskim

A tylko w powiecie ostrowskim jest blisko 100 hodowców kur i prawie drugie tyle innego drobiu.

Ptasia grypa w styczniu i lutym zdziesiątkowała stada w powiecie ostrowskim i okolicy. Potwierdzono wtedy kilka ognisk wirusa.  Na szczęście nie jest on groźny dla ludzi, ale dla ptaków śmiertelny. A dla hodowców oznacza ogromne straty finansowe.

Sytuację cały czas monitorują służby.

Gorący okres na produkcji świątecznych ozdób
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE