TARASIN pozwólmy rzece płynąć

i

Autor: fot. Galeria Sztuki im. Jana Tarasina

Pozwólmy rzece płynąć. Konkurs fotograficzny

2021-07-27 11:11

To coś nie tylko dla amatorów fotografii, ale i miłośników przyrody. Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu organizuje konkurs fotograficzny „Prosna – Pozwólmy rzece płynąć”, zachęcając do twórczego dokumentowania obszarów rzeki płynącej nie tylko przez Kalisz, ale także m.in. Grabów. Nagrodą będzie wystawa.

Konkurs ma wymiar ekologiczny. Organizatorzy chcą pokazać, że warto zadbać o zachowanie rzek w ich naturalnym kształcie, bez nadmiernej i szkodliwej ingerencji w koryto, korekty brzegów, czy stawianie tam.

– Według WWF Polska jesteśmy krajem, który w skali europejskiej ma najwięcej rzek zachowanych w ich naturalnym kształcie. Pożyteczne działanie rzek może zostać jednak drastycznie ograniczone w wyniku ich mechanicznej regulacji. Te działania przekształcają ekosystemy wodne, ingerują w populacje ryb i bezpowrotnie niszczą środowisko naturalne

– czytamy w opisie konkursu. Do udziału zapraszają „ludzi o zielonych sercach”.

– Konkurs pozwoli pokazać, ile piękna i tajemnic kryją rzeki a także jak ważny jest czas spędzony nad wodą. Twórzmy, bawmy się i protestujmy przeciwko bezmyślnym i krótkoterminowym działaniom. Zachęcamy do uważnego eksplorowania obszarów rzecznych Prosny i ich dokumentowania. Chcemy zobaczyć zdjęcia wody, przyrody, ekosystemu, ale i wszystkie aspekty życia toczącego się nad rzeką

– informuje Galeria Sztuki im. Jana Tarasina.

Na konkurs można nadesłać do siedmiu fotografii. Czas jest do 15 sierpnia. Nagroda to wystawa w witrynach przystanków miejskich w Kaliszu w ramach projektu „Postój ze sztuką” podczas Święta Rzeki Prosny, od 27 sierpnia do 5 września.

Wyboru najciekawszego cyklu fotografii dokona Maciej Garbowicz, pasjonat rzeki Prosny oraz wszystkich innych strumyków. Prowadzi autorski projekt „Prosna od źródeł”. Podróżuje także po rzekach świata.

Co trzeba zrobić żeby wziąć udział w konkursie?

– Prześlij cykl 7 fotografii rzecznego krajobrazu Prosny na adres edukacja@tarasin.pl. W treści maila napisz: swoje imię i nazwisko i krótki opis pracy. W tytule wiadomości wpisz: „PROSNA 2021”. Fotografię należy zapisać w formacie JPG lub TIFF, rozdzielczość każdego zdjęcia - 300 dpi pozwalająca na druk w formacie 160 x 100 cm.

Źródło: Pozwólmy rzece płynąć. Konkurs fotograficzny