coronawirus

i

Autor: pixabay

Podejrzenie koronawirusa w Krotoszynie? Szpital uspokaja

2020-02-25 14:36

​Wyglądało bardzo groźnie. Służby jednak uspokajają. Do szpitala w Krotoszynie we wtorkowe przedpołudnie trafiła 26 -letnia pacjentka z podejrzeniem koronawirusa. Kobieta niedawno wróciła z Włoch. Do lekarza zgłosiła się z zaburzeniami oddychania i wysoką temperaturą. Stąd podejrzenie groźnego wirusa. Ale - jak informuje rzecznik szpitala w Krotoszynie- Sławomir Pałasz- sytuacje jest już opanowana. Kobieta trafiła na jeden z oddziałów na obserwację i dalszą diagnostykę.

Sytuacja wzbudziła ogromne emocje. Koronawirus może okazać się śmiertelny, dlatego pojawiła się panika. I strach nie tylko miejscowych pacjentów. Szpital w Krotoszynie jednak uspokaja, sytuacja jest już POD KONTROLĄ. Pacjentka jest poddawana dalszej diagnostyce i obserwacji.

Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, kierownik Szpitalnego Oddziału Ratunkowego -skontaktował się z 3 szpitalami zakaźnymi, informując o stanie pacjentki. Te jednak nie znalazły podstaw do przyjęcia kobiety, dlatego pozostaje ona w Krotoszynie.

W związku z zaistniałą sytuacją na 4 godziny wyłączono hol główny szpitala i SOR, który - zgodnie z procedurami- przeszedł dezynfekcję.

Cały komunikat szpitala w Krotoszynie znajdziecie TUTAJ : http://www.spzoz.krotoszyn.pl/aktualnosc-188-komunikat_szpitala_powiatowego_w.html

Dla wszystkich powracających z WŁOCH, są specjalne wytyczne!

INFORMACJA GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z  PÓŁNOCNYCH WŁOCH
                       (Opracowano na podstawie danych ECDC oraz WHO) Warszawa, 24.02.2020 r.

W ostatnich kilku dniach na obszarze północnych Włoch (regiony Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum) obserwuje się rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

Jeśli byłeś w Północnych Włoszech w ciągu ostatnich 14 dni i:

1) zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to:

bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
2) nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).

a) Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, zakończ kontrolę.
b) Jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zaobserwujesz wyżej wymienione objawy to:
bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
3) miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2
to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną.

Na chwilę obecną, nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów Północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.

Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą
z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej.

Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w krajach Półkuli Północnej należy pamiętać o zaszczepieniu się przeciw grypie sezonowej.

Jak myć ręce?

i

Autor: SANEPID Ostrów