joks

i

Autor: gov.pl

Pochodzący z Mikstatu gen. Adam Joks zastępcą dowódcy V Korpusu US Army

2021-07-19 9:44

​Polski generał w Fort Knox. Pochodzący z Mikstatu Adam Joks będzie zastępcą dowódcy V Korpusu US Army generała Johna Kolasheskiego. W Poznaniu obyło się uroczyste pożegnanie generała Joksa przed wylotem do Sanów Zjednoczonych. Uczestniczył w nim minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

V Korpus US Army został reaktywowany w 2020 roku, przede wszystkim z myślą o wsparciu obrony kolektywnej w Europie. O tym, by zastępcą generała Kolasheskiego był generał Joks wyszła strona amerykańska.

Funkcja, którą obejmuje generał Joks niewątpliwie pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo Polski i bezpieczeństwo państw wschodniej flanki NATO. Generał Adam Joks jest pierwszym dowódcą, Polakiem, który obejmuje tak wysokie stanowisko w dowództwie US Army po Kazimierzu Pułaskim i Tadeuszu Kościuszce. To jest wydarzenie historyczne. 

Mówi minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

To dla mnie wielki zaszczyt i wyróżnienie. Powierzenie tak wysokiego stanowiska w strukturach armii Stanów Zjednoczonych jest wyrazem dynamicznie rozwijającej się współpracy wojskowej Polski i USA. Stanowisko, które obejmuje jest dla mnie wielkim wyzwaniem. Jestem świadomy odpowiedzialności, zadań i oczekiwań jakie stoją przede mną. 

Dodaje generał Adam Joks.

Adam Joks urodził się w Ostrzeszowie. Tu ukończył między innymi Liceum Zawodowe w Zespole Szkół Zawodowych przy byłym FUMie. Ma bardzo duże doświadczenie wojskowe - służył między innymi w Iraku. W 2015 roku objął dowództwo Wielonarodowej Brygady LITPOLUKRBRIG. Trzy lata później prezydent Polski Andrzej Duda, mianował go na stopień generała dywizji. Od lipca 2019 roku Adam Joks pełnił funkcję dowódcy Centrum Szkolenia Sił Połączonych w Bydgoszczy. Jest odznaczony wieloma wyróznieniami, między innymi Złoty Krzyż Zasługi, Złotym Medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju” czy Legią Zasługi - wysokim odznaczeniem USA, przyznawanym wojskowym za zasługi podczas pokoju lub wojny.

Polecany artykuł:

Akademia Kaliska ma już 21 lat
Źródło: Pochodzący z Mikstatu gen. Adam Joks zastępcą dowódcy V Korpusu US Army