książki dla ukraińców

i

Autor: Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim

Ostrowska bilioteka wspiera Ukrainę

2022-05-31 11:00

Z sercem dla dzieci z Ukrainy. Ostrowska biblioteka właśnie dołączyła do programu Ukraińcy w Bibliotece.

Ostrowska biblioteka wspiera Ukrainę. I właśnie została objęta programem Ukraińcy w bibliotece. Głównym celem projektu jest próba wsparcia, zarówno uchodźców wojennych, jak i bibliotekarzy, którzy spieszą im z pomocą. Ukraińcy często kierują swoje kroki właśnie do bibliotek, gdzie znajdują pomoc - od dostępu do internetu i drukarki, przez udział w zajęciach i zabawach dla najmłodszych, po możliwość wypożyczenia książek w języku ukraińskim. Do ostrowskiej biblioteki właśnie trafiło trzynaście zupełnie nowych pozycji.

To jest kilkanaście tytułów, które otrzymaliśmy w ramach projektu Ukraińcy w bibliotece od GoodBooks i to są głównie bajki w języku ukraińskim, 13 ilustrowanych pozycji dla najmłodszych. Mimo to, zachęcamy naszych gości, by korzystali z naszych zasobów w języku polskim. To dla nich priorytet, by jak najszybciej nauczyć się tego języka i go przyswoić. Stąd też nasze zajęcia w mediatece, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Już niemal codziennie odbywają się zajęcia, łącznie z sobotą. Są to rozmówki polsko - ukraińskie - mówi Jarosław Balcar, dyrektor ostrowskiej biblioteki.

Wśród tytułów znalazły się takie pozycje, jak: Czerwona szapoczka u wirszach, Zajczikowa chatka u wirszach, czy Pan kocikij u wirszach.

Oprócz udziału w projekcie, ostrowska biblioteka otrzymała także 10 pozycji dla najmłodszych z Centrum Animacji i Kultury w Poznaniu i cały czas stara się o pozyskiwanie nowych książek, nie tylko dla najmłodszych, w języku ukraińskim.