ozc

i

Autor: pixabay

Ostrowianie bez rządowej rekompensaty za ciepło

2022-11-02 9:11

Ostrowianie nie mają szans na rządowe dodatki do rachunków za ogrzewanie. Wprowadzone przez Ostrowski Zakład Ciepłowniczy podwyżki, choć dla mieszkańców horrendalnie wysokie, to jednak są za niskie na ustawowe dopłaty.

Średnia cena wytwarzania ciepła w Polsce, od której obowiązuje rekompensata określona została na ponad 150 złotych za gigadżula. Tymczasem spółka OZC korzysta z wielu źródeł paliw, również oleju opałowego, gazu i biomasy. Stąd cena za gigadżula wynosi 133 złote. I choć to podwyżka o 110 procent, to w tym przypadku rekompensata wyniosłaby zaledwie 7 groszy. Poniżej publikujemy pełne oświadczenie władz miasta. 

Określona przez władze centralne średnia cena wytwarzania ciepła w Polsce, od której obowiązuje rekompensata - okazała się znacznie wyższa niż obowiązujące ceny ciepła w Ostrowie Wielkopolskim. To dlatego Ostrowski Zakład Ciepłowniczy i mieszkańcy w praktyce nie odczuli rządowej interwencji w tym względzie. 

Przyjęta ustawa zakłada, że dopiero powyżej (określonej przez specjalny mechanizm) ceny następuje rekompensata kosztów ponoszonych przez elektrociepłownie. Ta cena dla źródeł ciepła opalanych paliwami węglowymi to 103,82 złotych/GJ, a dla źródeł ciepła opalanych paliwami gazowymi 150,95 zł/GJ. W tym miejscu warto podkreślić, że Ostrowski Zakład Ciepłowniczy korzysta z wielu źródeł paliw. Oprócz węgla, są to również: olej opałowy, gaz i biomasa. Oznacza to, że dla ostrowskiej spółki kwota, od której następuje zwrot to 133,13 zł/GJ.

Zwrot obowiązuje w okresie od 1 października 2022 roku do 30 kwietnia 2023 roku. Wyliczona dla Ostrowa Wielkopolskiego różnica między ceną za gigadżul dla mieszkańca a kwotą, od której obowiązuje rekompensata to zaledwie 7 groszy. 

- W Ostrowie w przeciwieństwie do innych miast, przez ostatnich 6 lat nie podwyższano cen za ciepło. Dopiero kryzys energetyczny oraz wojna na Ukrainie zmusiła OZC SA do wystąpienia z wnioskiem o podwyżkę cen ciepła, która została zatwierdzona przez Urząd Regulacji Energetyki.  Niestety drastyczny wzrost cen paliw, cen emisji CO2 i ogólny kryzys energetyczny nie pozwolił na utrzymanie dotychczasowych cen za ciepło, które były stabilne na przestrzeni ostatnich kilku lat – mówi Mariusz Bolach, prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego SA w Ostrowie Wielkopolskim.  

Na podwyżkę cen za ciepło złożyły się przede wszystkim: siedmiokrotnie wyższe ceny węgla,  a także drastyczny wzrost opłat za uprawnienia do emisji CO2, które w ciągu ostatnich 4 lat wzrosły o ponad 1200 % – z ok. 5 euro do ponad 90 euro za tonę. Ostrowski Zakład Ciepłowniczy w roku 2018 za prawa do emisji zapłacił 784 tys. złotych (za ponad 55 tys. ton CO2), natomiast w roku 2022 – kwota ta wzrosła do ponad 16,5 mln zł! (za ponad 43,5 tys. ton CO2).

Aktualna średnia cena za ciepło w Ostrowie Wielkopolskim, którą od września ponosi mieszkaniec, to 133,20 zł/GJ. To wzrost o około 110%. Zmiany te zostały wcześniej zgłoszone i zatwierdzone przez Urząd Regulacji Energetyki. Jednocześnie ostrowskie ceny za ciepło są nadal niższe od tych, które obowiązują w wielu innych miastach, np. takich jak: Leszno (182,31 zł/GJ), Nowy Tomyśl (189,71 zł/GJ), Szczecin (294,75 zł/GJ), Tarnów (157,01 zł/GJ).