zst

i

Autor: fb Zespół Szkół Technicznych

Ostrów: wynalazek i co dalej?

2022-06-15 13:29

To jedna z najbardziej obleganych szkół w regionie, do której aplikują uczniowie również z innych województw. Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie to również kuźnia wynalazców. Przygotowane tu projekty zdobywają liczne nagrody w Europie, a część z nich ma swoje "dalej", bo trafia do użytku.

Ale zaczyna się zwykle od tego, że dostają TECHNOGRANTY – nagrody starosty ostrowskiego dla młodych wynalazców- mówi Sławomir Szymanowski, nauczyciel z ostrowskiego „zapu”. Prace, które się pojawiały na kolejnych edycjach były inspiracją do dalszych udoskonaleń. Niektóre o charakterze edukacyjnym zostały w szkole służąc uczniom. Większość jest początkiem dalszej przygody. W pierwszej edycji konkursu była prezentowana praca, która wykonali uczniowie pod moim kierunkiem. I to urządzenie, które pracuje do dzisiaj u nas w szkole. Było to urządzenie krótkofalarskie, taka stacja przekaźnikowa. Zbudowali ją w ramach Technograntów i to działa do dziś. 

zap

i

Autor: fb Zespół Szkół Technicznych

Podczas ostatniej edycji TECHNOGRANTÓW nagrody zdobyły: pies- robot do eksploracji trudnych terenów, amatorski satelita, który może robić pomiary na stacji kosmicznej, inteligentne lustro, na którym możecie sprawdzać też maile czy pogodę czy wreszcie robot do zadań specjalnych, który może nawet zabezpieczyć bombę.