instalacja

i

Autor: pixabay zdjęcie ilustracyjne

miasto i pieniądze

Ostrów. Spalarnia śmieci za gigantyczną pożyczkę?

2024-05-24 8:20

125 milionów złotych chce pożyczyć Centrum Rozwoju Komunalnego w Ostrowie na budowę spalarni opadów. Wartość całej inwestycji to ponad 220 milionów. 53 miliony - to ma być dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. I do tego samego funduszu miejska spółka wnioskuje o kredyt.

Będzie kolejne zadłużenie w mieście?

Wszystko na to wskazuje. Tym razem miliony złotych chce pożyczyć spółka komunalna - Centrum Rozwoju Komunalnego w Ostrowie. Pieniądze ma zostać wydane na budowę spalarni odpadów.

Temat budowy instalacji pojawił się kilka lat temu i do dziś wzbudza kontrowersje. W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o tym, że CRK stara się o dotacje w wysokości ponad 53 milionów złotych na budowę spalarni odpadów. Pisał o tym portalsamorzadowy.pl.

Dlatego zapytaliśmy władze Ostrowa o to, skąd będzie reszta potrzebnej na inwestycję gotówki. A mówimy o kwocie łącznej ponad 200 milionów złotych.

Właśnie otrzymaliśmy odpowiedź:

 W marcu tego roku, Centrum Rozwoju Komunalnego S.A. złożyło do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie wniosek o dotację na kwotę ponad 53,5 mln złotych oraz wniosek o pożyczkę na kwotę  blisko 125 mln złotych. Dokumenty dotyczą finansowania budowy elektrociepłowni na paliwa alternatywne i biomasę – nowego źródła energii dla Ostrowskiego Rynku Energetycznego.

Nabór zakończył się 30.04.2024 r. a ocena złożonych, wszystkich, 21 wniosków będzie trwała do końca tego roku, z zastrzeżeniem, że ocena może ulec wydłużeniu.

Przedsięwzięcie obejmuje budowę elektrociepłowni na paliwa alternatywne o mocy  nominalnej 10,5 MW, o planowanej masie odpadów do przetworzenia: 21 978 Mg/rok, w skład której wchodzi m. in. instalacja do termicznego przetwarzania odpadów, instalacja kogeneracji z turbiną, obiekty kubaturowe oraz infrastruktura towarzysząca.

Instalacja produkować będzie około 176 000 GJ/rok do Ostrowskiego Systemu Ciepłowniczego (ciepła woda i ogrzewanie dla mieszkańców) oraz ok. 11 000 MWh/rok energii elektrycznej do Ostrowskiego Rynku Energetycznego (m.in. oświetlenie budynków komunalnych w mieście, zasilanie autobusów elektrycznych).

Funkcjonowanie nowej elektrociepłowni nie będzie obciążone kosztami emisji CO2 co przełoży się na spadek wysokości opłat za ogrzewanie ponoszonych przez mieszkańców, a dzięki wykorzystaniu w elektrociepłowni paliwa z odpadów komunalnych nienadających się do recyklingu zmniejszy się koszt ich zagospodarowania.

Jak dodamy 125 i 53 - to nie daje to całości wartości inwestycji. Możemy się domyślać, że te miliony miasto będzie chciało znaleźć w budżecie, albo poszuka innego źródła finansowania.

Sama budowa spalarni to wciąż kontrowersyjny temat. Instalacja ma powstać przy ulicy Wrocławskiej. Mieszkańcy, którzy mieszkają w tej okolicy protestują, ale miasto nie chce się wycofać.

Jak mówią władze Ostrowa - elektrociepłownia na paliwa alternatywne i biomasę – powstać powinna.

Quiz. Stachursky i jego największe hity. Rozpoznaj je po jednym zdaniu!

Pytanie 1 z 10
"Za każdy dzień, za każdy szept, za każdą noc"